اخبار

17 روش ساده برای زندگی شیرین ؛ شام خانوادگی : تلویزیون و گوشی های موبایل خاموش

17 روش ساده برای زندگی شیرین ؛  شام خانوادگی : تلویزیون و گوشی های موبایل خاموش
وقتی اعضای یک خانواده با هم هستند، نیازی به وسایل الکتریکی ندارند. خانواده‌های سالم و موفق وقتی کنار هم هستند، سعی می‌کنند با گوش دادن به حرف‌های یکدیگر با هم در تعامل باشند. این کار از نگاه کردن گوشی در حضور دیگر اعضای خانواده بهتر است. پدرها و مادرها می‌توانند با پیش کشیدن موضوعات جذاب برای اعضای خانواده آنها را به یک گفتگوی جذاب و چالش‌برانگیز دعوت کنند.
داشتن یک خانواده سالم و تندرست می‌تواند خطر ابتلا به انواع بیماری‌های قلبی را کاهش دهد و همچنین شانس میانگین عمر بیشتر در چنین خانواده‌هایی بالاتر است. شاید برای رسیدن به یک خانواده سالم و قوی نیاز باشد. یکسری عادت‌های خوب را جایگزین عادت‌های بد فعلی خود کنیم تا بتوانیم زندگی سالم‌تری داشته باشیم. در ادامه این مطلب شما را با ۱۷ نشانه یک خانواده سالم و موفق آشنا می‌کنیم.

 

 

۱. آموزش شیوه غذا خوردن

والدین می‌توانند تنظیمات غذایی فرزندشان را تحت تاثیر قرار دهند و مغز آنها را به انتخاب غذاهای سالم عادت دهند. حقیقات اخیر نشان می‌دهد که کودکان می‌توانند شیوه درست غذا خوردن را یاد بگیرند و از آن الگو پیروی کنند. پدرها و مادرها می‌توانند به جای یک میان وعده ناسالم مثل کیک، کلوچه‌های صنعتی و انواع پنکیک‌ها در بعدازظهر از میوه‌ها و دیگر تنقلات سالم استفاده کنند. فقط کافیست بچه‌ها از کودکی با موادی چون، میوه‌ها و سبزیجات، آب میوه طبیعی، کرفس، انگور، موز، اسفناج و دانه کدو تنبل و سایر تنقلات سالم آشنا شوند. این تنقلات، با ارزش غذایی بالا و مواد مغذی‌ای که دارند، می‌توانند در رشد و سلامت فرزندان و حتی والدین، بسیار تاثیر گذار باشند.

۲. آنها غذا را به آرامی می‌خورند

خانواده‌های سالم و تندرست در زمان غذا خوردن عجله نمی‌کنند و بیش از حد به خود فشار نمی‌آوردند تا به تندی وعده غذایی خود را تمام کنند. در این گونه خانواده‌ها سعی می‌شود تا در هنگام غذا خوردن تمرکز کافی را داشته باشند. آرامش در هنگام غذا خوردن در هضم بهتر و سالم‌تر ماندن به انسان کمک می‌کند. وقتی شما زمان لازم را برای غذا خوردن اختصاص می‌دهید، این عادت باعث می‌شود از طعم و رنگ و بوی غذا نهایت لذت را ببرید. «به یاد داشته باشید جویدن به اندازه کافی غذا، کمک بسیار زیادی به دستگاه گوارش‌تان می‌کند»

۳. احترام به بزرگ‌ترها را از یاد نمی‌برند

مراقبت از سالخوردگان و دوست داشتن آنها روشی فوق العاده برای نشان دادن محبت و خدمت است. این بدان معنی است که شما برای ارزش‌های خانواده همه چیز را فدا می‌کنید، بدون آنکه چشم داشتی داشته باشید. خانواده‌های سالم دارای پدربزرگ و یا مادربزرگ هستند. در چنین خانواده‌هایی مراقبت و احترام گذاشتن به بزرگ‌ترها جزء اولویت کارها است. بچه‌ها با ازدواج کردن از خانواده دور می‌شوند اما پدر بزرگ و مادربزرگ‌ها می‌توانند تا آخر عمر پیش خانواده خود بمانند. احترام گذاشتن به بزرگ‌ترها می‌تواند نوعی آموزش به فرزندان نیز باشد که در زمان پیر شدن‌تان به یاری‌تان بشتابند. چنین سنتی می‌تواند سال‌ها به طول انجامد.

۴. اعضای یک خانواده سالم وقتی کنار هم هستند تمام دستگاه‌ها را خاموش می‌کنند

 

وقتی اعضای یک خانواده با هم هستند، نیازی به وسایل الکتریکی ندارند. خانواده‌های سالم و موفق وقتی کنار هم هستند، سعی می‌کنند با گوش دادن به حرف‌های یکدیگر با هم در تعامل باشند. این کار از نگاه کردن گوشی در حضور دیگر اعضای خانواده بهتر است. پدرها و مادرها می‌توانند با پیش کشیدن موضوعات جذاب برای اعضای خانواده آنها را به یک گفتگوی جذاب و چالش‌بر‌انگیز دعوت کنند. فقط کافی است که فرزندان از گفتگوهایی که رد و بدل می‌شود، لذت ببرند. آنها به خاطر این به گوشی‌ها و انواع وسایل الکتریکی رو می‌آورند تا خودشان را سرگرم کنند. پدرها و مادرها می‌توانید این سرگرمی را با روش‌های دیگر برایشان فراهم کنند. تعریف کردن خاطرات گذشته می‌تواند برای همه اعضای خانواده جذاب باشد و آنها را برای شنیدن چنین حرف‌هایی از پای موبایل و کامپیوترشان دور کند و در کانون گرم خانواده جای دهد.

 

۵. تشویق کردن اعضای خانواده پس از هر پیروزی و موفقیتی

 

خانواده سالم و شاد راهی را برای تشویق کودکان درون خانواده پیدا می‌کنند. آنها با تشویق کردن کودکان به استعدادهای ذاتی آنها پی می‌برند. این گونه خانواده‌ها برای هر افتخار و یا پیروزی‌ای که فرزندشان کسب می‌کند، جشن خانوادگی هر چند کوچک را تشکیل می‌دهند. حال این کار در سر شام میز شام باشد و یا در هنگام غروب خورشید. چنین کارهایی همبستگی اعضای خانواده را بالا برده و آمار موفقیت کودکان را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

۶. اعضای خانواده سالم با هم شادند

شاید مشارکت کودکان برای پخت و پز امری غیر معمول باشد، اما شما می‌توانید تمام اعضای خانواده را حتی هفته‌ای یکبار برای پخت پز به کار بگیرید. شما می‌توانید برخی کارهای بی‌خطر را به کودکان خود بسپارید و همچین مرد خانواده نیز می‌تواند به همراه همسرش دیگر کارهای پخت پز که نیاز به دقت و قدرت دارد را انجام دهد. چنین کارهای دست جمعی‌ای در میان اعضای خانواده باعث می‌شود تا شور و شوق اعضای خانواده بالا برود. خنده‌ها و رفتارهای جذاب در چنین کارهایی شادابی و صمیمت اعضای خانواده را بالا می‌برد. چنین کارهای مشارکتی‌ای، تجربه بچه‌ها را نیز بالا می‌برد و این کار در آینده می‌تواند به نفع‌شان باشد.

 

۷. تجربه گفتگوهای موفق

درست است که خوردن غذا نیاز به آرامش دارد اما شما می‌توانید در هنگام شام خوردن وقت بیشتری را صرف کنید. از این رو والدین می‌توانند با گفتگو و بیان موضوعات جدید تفکر اعضای خانواده را تحریک کنند. چنین کارهایی بچه‌ها را آماده می‌کند تا بتوانند وارد بحث‌های جدی‌تر در آینده شوند. والدین می‌توانند با طرح موضوعی از دیگر اعضای خانواده بخواهد تا درباره آن موضوع سوال کنند و یا دیدگاه‌های خود را بیان کنند. این کار باعث می‌شود تا اعضای خانواده بهتر همدیگر را بشناسند. این کار خود تجربه‌ای برای کودکان در زندگی آینده‌شان است.

 

۸. پیروی از یک سیستم یک پارچه

 

وقتی خانواده از یک سیستم یکپارچه پیروی می‌کنند این کار می‌تواند برای سلامت کلی اعضای خانواده مفید باشد. به طور مثال خوایبدن و بیدارشدن در یک زمان خاص می‌تواند نظم خانوادگی را بالا ببرد. توجه داشته باشید، وقتی اعضای خانواده در صبح یک مسیر هر چند کوتاه را باهم بپیمایند، این پیاده‌روی برای سلامتی‌شان بسیار مفید خواهد بود. چنین کارهایی انرژی اعضای خانواده را بالا برده و درونشان انرژی مثبت ایجاد می‌کند. همچنین پیاده روی اول صبح می‌تواند اضطراب و افسردگی را کاهش داده و با افزایش سوخت و ساز بدن باعث بهبود کیفیت خواب اعضای خانواده شود.

 

۹. برنامه غذایی منظم

وقتی والدین یک زمان خاص را برای وعده‌های غذایی خانواده اختصاص می‌دهند، این کار صمیمت اعضای خانواده را بالا می‌برد به طور مثال فرزندان می‌دانند که سر ساعت شما فرصتی برای ابراز احساسات خود در کنار دیگر اعضای خانواده را دارند. بنابر انواع مشکلاتی که امروزه، خانواده‌ها به آن دچار هستند و زمان کافی برای کنار هم بودن ندارند، وقت شام می‌تواند گزینه مناسبی برای دور هم جمع شدن فراهم کند. والدین باید زمان‌های خاصی از شبانه روز را برای جمع شدن اعضای خانواده در کنار هم در نظر بگیرد تا با این روش ارتباط بین اعضای خانواده محکم‌تر شود. خوردن صبحانه، عصرانه و به خصوص شام در کنار هم می‌تواند اینگونه ارتباطات درون خانوادگی را گسترش دهد. با این تفاسیر والدین باید سعی کنند، برنامه غذایی منظمی داشته باشند. چون با مشکلاتی که امروزه خانواده‌ها دارند، کمتر زمانی تمام اعضای خانواده می‌توانند یک جا جمع شوند.

۱۰. سپاسگزاری کردن

خانواده‌ای می‌تواند فرهنگی باشد که احترام گذاشتن و سپاسگزاری از یکدیگر در آن جریان داشته باشد. قدردانی از اعضای خانواده می‌تواند یک فضای مقدس و دوست داشتنی را در میان اعضای خانواده به وجود آورد. درون یک خانواده سالم برای انجام هر کاری تشکر و قدردانی در اولویت قرار دارد. تشکر و قدردانی از شخصی که کاری برای شما انجام داده است، می‌تواند برای شخص مورد نظر بسیارلذت بخش و شیرین باشد. والدین می‌توانند با تشکر کردن از کودکان خود شیوه درست برخورد را در خانه به آنها آموزش دهند تا تشکر و قدردانی را از درون خانه فرا بگیرند.

۱۱. همکاری برای باغبانی

والدین می‌توانند با کمک دیگر اعضای خانواده به پرورش گل و گیاه بپردازند. خانواده‌هایی که از حیاط خلوت بهره می‌برند، می‌توانند در هنگام باغبانی از کودکان خود نیز کمک بگیرند. این کار استقلال و اعتماد به نفس کودکان را افزایش داده و همچنین تجربه‌شان را در باغبانی بالا می‌برد.

۱۲. خانواده‌های سالم موارد ایمنی را در نظر می‌گیرند

موارد ایمنی در خانه جزء آن دسته از مواردی است که همیشه نگرانی‌هایی را برای اعضای خانواده، به خصوص والدین به وجود می‌آورد. به طور مثال حفظ ایمنی کودکان شاید در اولویت این گونه کارها باشد. ایمن سازی خانه در برابر حرکات پر خطر کودکان شاید از مهم‌ترین این کارها به حساب آید. وجود پریزهای برق، راه پله‌ها، اجسام بالا سر بچه‌ها که امکان سقوط دارد، احتمال به دام افتادن نوجوانان به دام انواع مواد مخدر و حتی رانندگی می‌تواند جزء مسائلی باشد که خانواده‌های سالم آنها را درنظر می‌گیرند. اگر این موارد و دیگر موارد مشابه رعایت نشود، می‌تواند صدمات جبران ناپذیری برای اعضای کوچک و حتی بزرگ خانواده به وجود آورد. شاید زیاد به چشم نیاید اما نحوه‌ٔ درست خوابیدن نوزاد و سر زدن هنگام خواب نیز جزء مواردی ایمنی می‌تواند باشد. یک خانواده اگر قرار است، سالم و قوی بماند حتما باید موارد ایمنی در آن به طور کامل رعایت شود.

۱۳. برنامه ریزی برای شاد بودن

شادی کردن، ممکن است یک مسئله بهداشتی به حساب نیاید. اما ثابت شده است، افرادی که بیشتر شادی می‌کنند، انگیزه بیشتری برای تغییر رفتار خود و سالم زیستن دارند. بچه‌هایی که شادتر هستند، توانایی یادگیری بیشتری از خود در مدارس نشان می‌دهند. معمولا انسان‌هایی که شادتر هستند، مهربانی بیشتری از خود نشان می‌دهند و سپاسگزار آنچه که دارند، هستند. به طور کلی خانواده‌ای که شادتر هستند، رفتارهای سالم‌تری را نسبت به رژیم غذایی و ورزش از خود نشان می‌دهند. این کار خود منجر به بهبود سلامت آنها می‌شود.

۱۴. قدم زنی دست جمعی بعد از شام

خانواده سالم با یکدیگر همکاری دارند. یک راه عالی برای این کار این است که به جای نشستن روی صندلی بعد از شام، برنامه‌ریزی برای پیاده روی را اجرا کنند. پیاده‌روی سریع بعد از شام می‌تواند خطر حمله قلبی، سکته مغزی، و دیابت را کاهش دهد. پیاده روی نیز دارای مزایای زیادی برای مغز، خلق و خو و حتی میزان یادگیری اشخاص دارد.

۱۵. آنها با هم بازی می‌کنند

اعضای خانواده سالم برای خودشان برنامه ورزشی دارند. والدین می‌توانند با توجه به سلیقه فرزندان و امکاناتی که دارند، دسته جمعی یک ورزش را انجام دهند. فعالیت‌های سرگرم کننده ورزشی می‌تواند روحیه و شادابی اعضای خانواده را بالا برده و همچنین صمیمیت را در بین‌شان افزایش دهد. چنین فعالیت‌هایی باعث می‌شود تا علاقه فرزندان به ورزش کردن بیشتر شود. هر چقدر اعضای خانواده فعالیت ورزشی بیشتری را تجربه کنند، در سلامت و ایمنی بیشتری به سر خواهند برد.

۱۶. دور کردن دستگاه دیجیتال از اتاق کودک

آکادمی آمریکایی اطفال توصیه می‌کند، از قرار دادن دستگاه‌های دیجیتال درون اتاق خواب کودکان خودداری کنید. برخی از نوجوانان ممکن است، بهانه بیدارشدن اول صبح به وسیله موبایل خود را داشته باشند. شما می‌توانید با خریدن یک ساعت زنگدار قدیمی این مورد را نیز برطرف کنید تا دیگر بهانه‌ای نداشته باشند. به این ترتیب بچه‌ها، در طول شب وسوسه نمی‌شوند تا با گوشی خود بازی کنند. شما می‌توانید برای شارژ کردن وسایل دیجیتالی‌شان، آشپزخانه و یا پذیرایی را در نظر بگیرید تا در عصر دیجیتال لااقل در هنگام خواب بچه‌ها از این گونه وسایل دیجیتالی فاصله داشته باشند.

۱۷. برنامه‌ریزی برای بازی رایانه‌ای و دیدن فیلم

خانواده سالم به هیچ وجه کودک‌شان را از تمامی امکانات امروزی محروم نمی‌کنند، بلکه با یک محدودیت و زمانبدی خوب بچه‌ها را در کنار خانواده حفظ می‌کنند. اگر خانواده کودک خود را از تمامی سرگرمی‌های امروزی محروم کند، این کار باعث سرخوردگی کودک شده و در آینده خطرات بسیار زیادی را به واسطه همین کمبود برایش ایجاد خواهد کرد. والدین می‌توانند برای بازی و فیلم دیدن کودک خود برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشند، به نحوی که به درس خواندن آنها نیز لطمه‌ای وارد نشود. والدین می‌توانند برخی بازی‌های رایانه‌ای را با کودک خود انجام دهند تا از نحوی استفاده آنها باخبر باشند. با این کار به طور نامحسوس بر کارهای فرزندشان نظارت دارند، بدون آنکه کودک‌شان ناراحت شود.

* روابط عمومی اداره کل امور ورزشی

۱۰ بهمن ۱۳۹۶ ۱۱:۲۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید