اخبار

خبر نویسی (6) / چگونه اخبار را اولویت بندی کنیم

خبر نویسی (6) / چگونه اخبار را اولویت بندی کنیم
در چند شماره گذشته سعی کردیم شما همکاران خوب و خوانندگان محترم را با چارچوب خبر و اصول اصلی ارکان یک خبر واحد و مستقل آشنا کنیم.
هرچند بسیاری از شما در این کار خبره و آشنا هستید اما به جهت یکسان سازی تهیه و ارسال اخبار تلاش می کنیم یک رویه واحد را به خصوص برای روابط عمومی ها و مدیران محترم سایت ها و پایگاهها و کانالهای خبری پیاده و اجرا کنیم.
در چند شماره گذشته سعی کردیم شما همکاران خوب و خوانندگان محترم را با چارچوب خبر و اصول اصلی ارکان یک خبر واحد و مستقل آشنا کنیم.

هرچند بسیاری از شما در این کار خبره و آشنا هستید اما به جهت یکسان سازی تهیه و ارسال اخبار تلاش می کنیم یک رویه واحد را به خصوص  برای روابط عمومی ها و مدیران محترم سایت ها و پایگاهها و کانالهای خبری پیاده و اجرا کنیم.

با اینکار هم اخباری که با زحمت تهیه می کنید بازتاب بیرونی در رسانه های محلی و سراسری دارد و هم هر خبری که زیباتر و مرتب تر به مرکز ارسال شود براحتی در اولویت اخبار قرار می گیرد.

واقعیت را خدمت شما همکاران بخصوص روابط عمومی ها و رابطین خبری عرض کنم که اینجا یک نفر باید تمامی اخبار استانها را دسته بندی و اولویت بندی و ارسال کند.

طبیعی است که هر خبری که آماده تر و مرتب تر تهیه شده باشد ، تیتر و عکس خوبی انتخاب کرده باشد و چارچوب کلی خبر درست باشد زودتر   روی خروجی سایت و خبرگزاری ها قرار می گیرد. از آنجا که جامعه هدف ما بیشتر با رسانه های کارگری سروکار دارد و از شخص وزیر کار گرفته تا مدیران واحدهای صنعتی و کارفرماها و کارگران و ادارات کل تعاون این رسانه ها مثل خبرگزاری ایلنا و روزنامه کاروکارگر را رصد می کنند و برایشان مهم است که اخبار خود را در این رسانه ها ببینند بنابراین برای شما عزیزان هم باید این موضوع مد نظر باشد و بدانید که در بازار رقابت آن خبری تیتر یک می شود که بهتر از سایرین تنظیم و تهیه شده باشد.

کار برای ارسال اخبار بسیار راحت و ساده هم هست.

یک مثال می زنم.

فرض کنیم استان شما مسابقات قهرمانی کمپانی ها و اصناف را می خواهد برگزار کند.

اولین کار تهیه یک خبر در همین راستاست:

"نخستین دوره مسابقات فوتسال صنف مواد غذایی طی روزهای 20 تا 25 تیرماه در ورزشگاه ....شهر....برگزار می شود."

شما هم می توانید این خبر را به صورت نقل قول از مدیرکل استان و یا مسئول ورزشی استان تکمیل کنید و هم اینکه براساس همان چارچوبی که در گذشته گفتیم یک خبر مستقل تهیه نمایید.

از فردای آن روز بسته به خود شماست که تا زمان مسابقه هر روز یک خبر و مصاحبه و گزارش و ....با افراد و مسولین مختلف استانی تهیه و برای انعکاس مطلوب به روابط عمومی اداره کل ورزشی ارسال دارید تا انعکاس ملی و سراسری هم داشته باشد....

*سیدرضا فیض آبادی( روابط عمومی اداره کل امور ورزشی)

 

 

 

۶ تیر ۱۳۹۷ ۱۶:۳۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید