اخبار

مراکز سنجش ساختار قامتی راهی به سوی سلامت جامعه کار و کارگری

مراکز سنجش ساختار قامتی راهی به سوی سلامت جامعه کار و کارگری
اداره کل امور ورزشی در کنار تمامی راهکارها و برنامه های ورزشی و تفریحی اقدام به ایجاد مرکزی تحت عنوان سنجش ساختار قامتی کارگران کرده و در صورتی که به خوبی اهداف این مرکز دنبال شود شاهد یک تحول ریشه ایی در زندگی و کار روزمره کارگران خواهیم بود.
 در عصر حاضر به موازات پیشرفت علوم و فنون مختلف و آسان شدن کارها در کارخانجات و شرکت های خرد و کلان ، تحرک انسان به خصوص کارگران تا حد زیادی کاهش یافته تا جاییکه امروز یک کارگر با فشردن یک دکمه در یک لحظه می تواند برابریکصد نفر که تا نیم قرن پیش بخشی از چرخ یک کارخانه را می چرخاندند کار انجام دهد.

این سهولت کار و این پیشرفت عظیم هرچند اجتناب ناپذیر است اما عوارض زیادی هم برای بشر به همراه دارد .

امروز کارگران از امراض جسمی و کم تحرکی شکایت می کنند ، کارمندان که تقریبا بی تحرک شده اند ، خانم های خانه دار برای انجام امور منزل نیازی به تحرک ندارند و همه امور خانه را با کمک مجهزترین و پیشرفته ترین دستگاهها انجام می دهند اما از درد مفاصل و یا بعضا چاقی مفرط شکایت دارند (از خودشان و از نهادهای اجتماعی و ورزشی احتمالا!) ، فرزندانی که تا دو سه دهه قبل تمام انرژی خود را در زمین های بازی و کوچه و محلات با انواع بازیهای بدون هزینه و نشاط آور تخلیه می کردند اصلا حال و حوصله بیرون رفتن ندارند و با یک گوشی یا رایانه خصوصی بازیهای مهیج اما بی تحرک می کنند و این امر آنها را تنبل و بی تحرک بار آورده تا جاییکه بیشتر خانواده ها ابراز نگرانی می کنند . در نهایت اتفاقاتی که نشات گرفته از عصر اینترنت است آنقدر پیچیده و لاینحل شده که به یک معضل در همه جوامع حتی روستانشینان تبدیل شده است.

اینجا ما با جامعه هدف که قشر کارگر می باشد سروکار داریم. برای این قشر چه کنیم که تحرک و نشاط بیشتری داشته باشند.

اداره کل امور ورزشی در کنار تمامی راهکارها و برنامه های ورزشی و تفریحی اقدام به ایجاد مرکزی تحت عنوان سنجش ساختار قامتی کارگران کرده و در صورتی که به خوبی اهداف این مرکز دنبال شود شاهد یک تحول ریشه ایی در زندگی و کار روزمره کارگران خواهیم بود.

 

از دوسال پیش  اداره کل امور ورزشی  با هدف رسیدن به یک نتیجه علمی اقدام به تاسیس مراکز سنجش ساختار قامتی  کرده است . این مراکز ابتدا با استفاده از متخصصین و دستگاههای پیشرفته  اقدام به آنالیز ساختار قامتی و استخوانی و عضلانی جامعه کارگری می کند تا براساس نتایج و بررسی های علمی دردها و نارسائی های هر کدام از اصناف و اقشار جامعه هدف را شناسایی کند. سپس با بررسی  و شناخت  دقیق نسبت به درمان ناهنجاری های بدنی و عوارض ناشی از کم تحرکی و بی تحرکی راهکار لازم را به اصناف ارائه می دهد و به هرکدام از اصناف نحوه رفع و مقابله با نارسایی ها را با متدهای علمی و از طریق انتشار بروشور و کاتالوگ و مقالات مختلف در اختیار صنف مربوط قرار می دهد.

هم اکنون در  5 استان کشور ( تهران ، قم ،همدان ،شیراز و کرج ) این مراکز فعال می باشند  که کارخانه ها و صنوف میتوانند  برای سنجش و شناسایی ناهنجاری های ساختار قامتی زیر مجموعه خود  از طریق مکاتبه و هماهنگی با اداره کل امور ورزشی و ادارات کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی  این استانها  اقدام نمایند.

اداره کل امور ورزشی با بهره گیری از نخبگان حوزه حرکات اصلاحی نسبت به تدوین طرح سنجش ساختار قامتی و تندرستی کارگران در صنوف و مشاغل و تهیه اطلس جامع شناسایی مشکلات ساختار قامتی با همکاری موسسه کار و تامین اقدام نموده است که گفتیم نیاز به فرهنگ سازی و شناسایی دارد تا مدیران صنوف به سراغ این راه میانبر و اجرایی و بدون هزینه یا کم هزینه بیایند.

بدین منظور در فاز اول از 137 صنف ثبت شده در اتاق اصناف استان تهران به صورت پایلوت 5 صنف (آرایشگران مردانه تعمیرکاران اتوبوس رانندگان خط واحد-نانوایان-خیاطان )مورد ارزیابی و سنجش قرار گرفتند؛ ناهنجاری های ساختار قامتی و آسیب هایی که به موجب ماهیت شغلی مربوطه ایجاد شده بود مشخص گردید و تمرینات اصلاحی به اصناف مورد نظر اعلام شد.

این راهکار در دنیای پیشرفته مورد آزمایش قرار گرفته و جواب داده است و ما نیز هرچه بیشتر به این سمت برویم دارای نیروی کار سالم و جامعه با نشاط خواهیم بود.

*علی ابوالفتحی (کارشناس اداره کل امور ورزشی)

۱ اَمرداد ۱۳۹۷ ۱۶:۰۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید