اخبار

همراه با خانواده ها در دومین جشنواره

خانواده معصومیان: همه چیز عالی است؛ کاش جایی هم مخصوص تفریح بانوان وجود داشت

خانواده معصومیان: همه چیز عالی است؛ کاش جایی هم مخصوص تفریح بانوان وجود داشت
من از صبح که دارم در محوطه قدم می زنم می بینم که نوع بازیها و تفریحات یا برای بزرگسالان است و یا برای کودکان. برای نوجوانان و جوانان فکری نشده است. مثلا یک بازی فوتبال ساحلی یا والیبال ساحلی. بازی و مسابقه ایی که رسمی نباشد ولی جدی و رقابتی باشد.

در ادامه گزارش و گفت و گو با خانواده هایی که در جشنواره دوم تفریحی ورزشی به سنگاچین آمده بودند به سمت خانواده ایی می روم که پدر خانواده به همراه همسر و دختر نوجوانش در کنار ساحل تمیز و زیبای سنگاچین نشستند و گاهی موجی آرام از روی پاهای آنها رد می شود.

سلام و علیکی می کنم و اجازه می گیرم و می روم کنار پدر خانواده می نشینم.

همسر پاهایش را از داخل آب دریا بیرون می کشد و کمی آنطرف تر با دخترش مشغول صحبت می شوند. پدر می گوید بنویس خانواده معصومیان از آذربایجان (نمی دانم شرقی یا غربی چون صحبت از همان ابتدا گل انداخت) .

-جشنواره تابحال آمده بودید؟

نخیر. اولین بار است که می آیم. البته شمال به صورت شخصی با خانواده آمدیم ولی به این صورت دور همی و دسته جمعی از نوع خانوادگی اولین بار است که در ورزش کارگری تجربه می کنم.

الان تقریبا غروب روز اول است. یعنی دیشب هم افتتاحیه بود. چطور بوده تابحال؟

-یقینا خیلی زحمت کشیدند تا این برنامه را پیاده کنند. واقعا هم کار دشواری است. برگزاری چنین اردویی که شما جشنواره می گویید خیلی کار سختی است. همه را باید راضی نگه داشت. از آنجا که من خودم کار اجرایی می کنم می دانم چقدر سخت است. یک جمع خانوادگی از چند استان که علاوه بر اسکان و تغذیه باید برایشان برنامه های متنوع هم داشت. سرگرمی های خوبی است. فکر کنم این پرواز بادبادکها از همه بهتر باشد. چون خانواده به خاطر بچه ها می آیند کنار ساحل و خودشان هم درگیر می شوند و من الان یک ساعته که اینجا نشستم دارم می بینم این خانواده ی بغل دستی چقدر بخاطر فرزندشان تلاش می کنند.

-شما چرا یکجا نشسته اید. آیا هیچ کدام از این بازیها و تفریحات متناسب خانواده نبوده است؟!

-اتفاقا خوب گفتید. من از صبح که دارم در محوطه قدم می زنم می بینم که نوع بازیها و تفریحات یا برای بزرگسالان است و یا برای کودکان. برای نوجوانان و جوانان فکری نشده است. مثلا یک بازی فوتبال ساحلی یا والیبال ساحلی. بازی و مسابقه ایی که رسمی نباشد ولی جدی و رقابتی باشد.

موضوع دوم که خیلی اهمیت دارد و من ندیدم ایجاد یک محیط مخصوص بانوان در کنار ساحل است.

یعنی طوری یک فضا را حصار بکشند و جدا کنند که هم ساحل و هم دریا قابل دسترسی برای خانم ها باشد.

در کنار بازیهای خانوادگی باید بانوان هم فضای مخصوص خودشان را داشته باشند تا راحت در آنجا بروند و بازی کنند و تفریح و حتی اگر دوست دارند دریا را تجربه کنند. خوشبختانه سواحل زیبای سنگاچین آرام است و مطمئن و می توان دوسه تا نجات غریق خانم هم اینجا گذاشت. الان من نجات غریق آقا می بینم ولی نجات غریق خانم نمی بینم.

-برای همین است که جدا از بقیه در اینجا نشسته اید؟!

خب ، خانواده ما اینگونه است. البته صبح در ورزش صبحگاهی بودم و تعجب کردم که چرا همه مهمانان نیامده اند. البته دیشب برنامه جالبی در سالن بود و خیلی هم لذت بردیم.شاید خستگی ناشی از سفر و طولانی شدن مراسم دیشب باعث شده خانواده ها استراحت کنند.

من پیشنهاد دادم وگرنه خیلی جشنواره جالبی است و در کشور ما کمتر از این اتفاقات می افتد و باید از برگزار کنندگان تشکر کنم.

-بازم اگر پیشنهادی دارید خیلی خوشحال می شویم که بشنویم و منعکس کنیم؟

-بسیاری از کارگران مخصوصا استانها جنوبی و شرق و جنوب شرق کشور اصلا خبر ندارند که چنین جایی متعلق به خودشان است. شماها باید بیشتر بنویسید و تبلیغ کنید از طریق صداوسیما و جراید اطلاع رسانی کنید تا مردم و کارگران بدانند چنین امکاناتی هست. برخی مدیران استانی و مدیران کارخانجات یا فرصت نمی کنند و یا دوست ندارند که کارگر بداند که چه فضاهای خوبی متعلق به خودشان است و کارگران باید از کارفرما و مدیرکل مطالبه کنند. من می دانم در مشهد و محمود آباد و یکی دو جای دیگر هم فضاهای خوبی داریم ولی همه کارگران که دسترسی به اطلاعات ندارند و تا برایشان توضیح داده نشود دنبال این جور چیزها هم نمی آیند. بازهم از کسانیکه چنین فضاهایی را برای کارگران درست کرده اند یاد می کنم و از مدیریت کل استان و مدیران برگزار کننده جشنواره  نهایت سپاس را دارم.

۲۰ شهریور ۱۳۹۷ ۱۵:۳۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید