اخبار

معرفی مجموعه های ورزشی کارگری ؛ خراسان شمالی با 5 ورزشگاه و مردمانی عاشق کشتی چوخه

معرفی مجموعه های ورزشی کارگری ؛ خراسان شمالی با 5 ورزشگاه و مردمانی عاشق کشتی چوخه
استان خراسان شمالی با محوریت بجنورد از جمله استانهای خاص در کشورمان است. استانی که دارای همه نوع شرایط آب و هوایی هست و می توان 4 فصل را به طور همزمان در نقاط مختلف این استان ملاحظه کرد.

استانی با قومیت های های فارس و ترک و کرد که کردها را نژاد کورمونج یا کورمانج تشکیل می دهند.

آب و هوای کوهستانی تقریبا بیشتر نقاط این استان را در بر گرفته و استان گلستان را به مشهدالرضا یا شرق کشور وصل می کند. مسافرانی که از جاده شمال به مشهد تردد می کنند بعد از گذر از استان گلستان تازه به مناطقی زیبا و سرسبز از خراسان شمالی برخورد می کنند و هوای خنکی که بخصوص در تابستان در بیشتر مناطق خراسان شمالی هست مسافران را ترغیب به توقفی چند ساعته در این مسیر می کند.

اما در بخش اماکن ورزشی کارگری استان خراسان شمالی دارای 5 مجموعه و فضای ورزشی است که فعال ترین آنها در بجنورد مرکز استان است و هردو مجموعه موجود در بجنورد تقریبا همه روزه محل حضور اهالی ورزش است.

اولین مجموعه و مجهزترین آنها مجموعه کارگران امام علی (ع) است با سالن چند منظوره و چند سالن الحاقی – زمین چمن فوتبال – و استخر سرپوشیده به اضافه اینکه گروه کوهنوردی کارگران خراسان شمالی تقریبا هر هفته فعالیت دارند و به ارتفاعات استان و استانهای همجوار صعود می کنند.

ورزشگاه دوم بحنورد ورزشگاه کاران شماره 2 می باشد که با یک سالن چند منظوره و سالن های الحاقی محل استفاده کارگران و خانواده ها و عموم ورزشکاران شهرستان می باشد.

در جاجرم نیز یک مجموعه کارگری هست با سالنی چند منظوره و سالن های الحاقی.

شیروان از دیگر شهرهای مهم خراسان شمالی است که شغل بیشتر مردم این شهرستان دامداری و کشاورزی است . ورزشگاه کارگران شیروان دارای یک زمین چمن فوتبال با سالن چند منظوره و سالن های الحاقی است.

و اما اسفراین که پایتخت کشتی های سنتی  دنیاست و روز 14 فروردین بزرگترین اجتماع چوخه کاران همه ساله با حضور نزدیک به یکصدهزار نفر تماشاچی برگزار می شود و هنوز هم همان رسوم و سنن قدیم بر این مسابقات حاکم است از جمله پوشش لباس چوخه ، اهدای قوچ و کله قند و گوسفند به پهلوانان که همراه با ساز و نوای بومی پهلوانان را به هیجان می آورند تا نمایشی دلپذیر را مردم از پهلوانان خود شاهد باشند .

گودزینل خان محل نمایش چوخه کاران خراسانی و نقاط مختلف ایران است که بزرگانی از همین محل جذب رشته هایی مثل جودو – کوراش و کشتی شده اند و سراز قهرمانی جهان و المپیک در آورده اند.

واقعا 14 فروردین اگر گذرتان به اسفراین خورد حیف است این فستیوال بزرگ را از دست بدهید و مردم این منطقه و شهرهای اطراف از زن و مرد و پیر و جوان همگی اهل کشتی و چوخه کار هستند و این فرهنگ را می توانیم جهانی کنیم اگر کمی دقت کنیم.

در اسفراین هم یک مجموعه ورزشی کارگری داریم با زمین چمن فوتبال و سالن چند منظور و استخری سرپوشیده که هنوز تکمیل نشده است.

در مجموع ورزش کارگری در خراسان شمالی از جنب و جوش و فعالیت خوبی برخوردار است .

براتعلی سعیدی رییس ورزش کارگری استان خراسان شمالی از ورزشکاران گذشته این استان و از مردان فعال در این حوزه است که با وجود پراکندگی جغرافیایی و جمعیت توانسته نظمی مثالزدنی به ورزش کارگران استان بدهد ضمن اینکه در بخش میزبانی هم مسابقات زیادی را میزبانی می کند.

خداقوت به براتعلی سعیدی و همکاران خوبشان در ورزش کارگری استان و خداقوت به پرسنل همه ورزشگاههای و اماکن ورزشی کارگری خراسان شمالی که با حداقل نفرات و حداقل امکانات چراغ ورزشگاهها را روشن نگه داشته اند و رونق بخش اصلی ورزش کارگری در استانها همین پرسنل زحمت کش مجموعه ها و مدیران خوب آنها می باشند.

*روابط عمومی اداره کل امور ورزشی(سیدرضافیض آبادی)

۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۱:۳۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید