اخبار

در دانشگاه الزهرا به مناسبت روز معلولین عنوان شد

پناهی: معلولین افرادی با توانمندی بالا و الگوهای محرک جامعه اند

پناهی: معلولین افرادی با توانمندی بالا و الگوهای محرک جامعه اند
همزمان با روز جهانی معلولین در مراسمی که در دانشگاه الزهرا برگزار شد دکتر مریم پناهی روانشناس ورزشی و کارشناس اداره کل امور ورزشی کارگران به بیان دیدگاهها و تجربیات خود از توانمندی ها و ظرفیت های افراد معلول پرداخت.

همزمان با روز جهانی معلولین در مراسمی که در دانشگاه الزهرا برگزار شد دکتر مریم پناهی روانشناس ورزشی به بیان دیدگاهها و تجربیات خود از توانمندی ها و ظرفیت های افراد معلول پرداخت.

در این سخنرانی که در سالن آمفی تئاتر دانشگاه الزهرا و در حضور بیش از 300 نفراز شرکت کنندگان و جمعی از معلولین برگزار شد خانم پناهی به ویژگی ها وتوانمندی های افراد معلول پرداخت و گفت: طی مدتی که با تیم ملی فوتبال 5 نفر نابینایان کار می کنم شگفتی های زیادی از این افراد و بازیکنان دیده ام که می خواهم با ذکر نمونه های مشابه به توانایی های افراد معلول بپردازم.

نیک وی آچیچ استرالیایی یک نمونه بسیار پرانگیزه است. او می تواند الگوی خیلی از افراد سالم باشد.

فردی که بدون دست و پا و با همت عالی به بالاترین مدارج علمی رسیده و توانسته الگو و سرمشقی برای میلیونها انسان در سرار جهان باشد.

او که در 17 سالگی موسسه ایی بنام "زندگی بدون دست و پا " را بنیاد نهاد در سن 21 سالگی از دانشگاه گریفیت با دو مدرک لیسانس در رشته‌های حسابداری و برنامه‌ریزی مالی فارغ‌التحصیل گردیده است.

کتابی هم نوشته بنام "زندگی بی حد و مرز" که به بیان شگفتی های انسان بی انتها پرداخته است. ازدواج کرده و دارایی فرزند است و می گوید از زندگی خود لذت می برد.

در ایران خودمان تیم ملی فوتبال نابینایان نایب قهرمان آسیا شد و مجوز پارالمپیک را گرفت ،

شاهین ایزدیار به رغم معلولیت تا کنون چندین مدال طلا در بازیهای پارالمپیک و پارآسیایی بدست آورده و به مایکل فلپس شنای معلولین معروف است و بسیاری نمونه های دیگر که با مروری بر ورزش معلولین می توانیم به عینه آنها را ببینیم.

خانم پناهی که دکترای رشته روانشناسی، درمانگر و کارشناس ورزشی در اداره کل امور ورزشی است در یک جمع بندی از این سخنرانی می گوید: همه اینها را بیان کردم تا راه بر بهانه جویی های خودم و همه مردم کشورم برای ورزش نکردن و ناامید شدن های زود هنگام را در زندگی روزمره بخصوص برای نسل جوان ببندم. نه تنها ورزش نکردن که ناامید شدن های زودهنگام و بهانه جویی های خیلی دم دستی نباید ما را از رسیدن به هدف باز دارد.برای ورزش نکردن ، برای زندگی شاد ، برای تلاش و برای موفقیت چنان خودمان را در منگنه قرار می دهیم که انگار هیچ راهی وجود ندارد اما زندگی و موفقیت های چند نمونه از معلولین را برای این بیان کردم که می خواهم بگویم انسان و توانمندی های وی نامحدود است ، باید تلاش کرد و دست از تلاش برنداشت ، باید با امید زندگی کرد و ناامید نشد ، وقتی یک فرد معلول بدون دست و پا و تنها با دو انگشت می تواند یکی از بزرگترین سخنرانان انگیزشی جهان باشد، وقتی شناگر ما شاهین ایزدیار چندین مدال طلا بدست می آورد ، وقتی تیم والیبال نشسته ایران 6 دوره قهرمان پارالمپیک می شود ، وقتی تیم ملی فوتبال 5 نفره در مسابقات آسیایی نایب قهرمان می شود ، وقتی زهرا نعمتی با وجود معلولیت تنها بانویی می شود در دنیا که مجوز حضور در المپیک را در رشته تیروکمان بدست می آورد ، بنابراین از افراد سالم هیچ بهانه ای برای مرز نهادن اهدافشان پذیرفتنی نیست. ضمن اینکه دوست نداریم هیچ فردی معلول به این جهان بیاید اما این امر اجتناب ناپذیر است و اکنون ما انسانها باید از این نمونه های موفق الگو و درس بگیریم و به خود بقبولانیم که بن بستی وجود ندارد: یا راهی می سازم یا راهی می یابم. بر این باور باشیم که:

« زندگی بی حد و مرز است»

۱۶ آذر ۱۳۹۸ ۱۲:۵۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید