اخبار

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان تشریح کرد:

نقش مهم مراکز مشاوره در کنترل و کاهش اضطراب ناشی از کرونا

نقش مهم مراکز مشاوره در کنترل و کاهش اضطراب ناشی از کرونا
مدیرکل دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: مراکز مشاوره تخصصی ازدواج و خانواده در بحران کرونا، حضور بسیار فعالی در فضای مجازی داشتند و راه های کنترل و کاهش اضطراب و استرس و زندگی در شرایط خاص را برای خانواده ها تشریح و نقش بسیار مهمی در سلامت روانی افراد ایفا کردند که این اقدامات ادامه دار خواهد بود.
مدیرکل دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: مراکز مشاوره تخصصی ازدواج و خانواده در بحران کرونا، حضور بسیار فعالی در فضای مجازی داشتند و راه های کنترل و کاهش اضطراب و استرس و زندگی در شرایط خاص را برای خانواده ها تشریح و نقش بسیار مهمی در سلامت روانی افراد ایفا کردند که این اقدامات ادامه دار خواهد بود.
 
به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، اعظم کریمی با بیان این که معمولا خدمات مشاوره برای مدیریت و کنترل روبرو شدن با چالش ها و مشکلات و مسلط شدن بر امور در شرایط حاد، مهارت ها و راهکارهای مناسب را به افراد آموزش می دهد، افزود: امروزه با توجه به شرایط پیش آمده، بسیاری از افراد به ویژه جوانان با مشکلات درون فردی مانند استرس و اضطراب ، حملات پانیک و افسردگی و نگرانی از آینده ، مشکلات بین فردی و همچنین اختلاف با همسر و مشکلات دیگری از جمله اعتیاد روبه رو هستند که در این شرایط راهکار حل مشکلات و معضلات ایجاد شده، مراجعه به روانشناسان و مشاوران خوب خانواده است.
وی ادامه داد: طی فرآیند مشاوره و روان درمانی، درمانگر یا روانشناس، به بررسی و ارزیابی وضعیت و شرایط روانی فرد پرداخته تا با ریشه یابی مشکلات او، در جهت درمان و حفظ عملکرد و آرامش فرد اقدامات لازم و کاربردی را اتخاذ نماید.
کریمی یادآور شد، مشاوره و روان درمانی خانواده محدود به افراد دارای مشکلات روانی نیست، بلکه استفاده از خدمات مشاوره خانواده برای ارتقا و بهبود سطح زندگی افراد و کمک در تصمیمات مهم زندگی از جمله انتخاب همسر ، انتخاب شغل و ... نیز بسیار کمک کننده و راهگشا است.
وی دلایل کلی مراجعه جوانان به مشاوره و روان شناس را ( مشاوره برای بهتر زیستن و ساختن زندگی بهتر) ، ( مشاوره برای مهارت آموزی ) ، (مشاوره برای پیش گیری ) و (مشاوره برای درمان ) دانست و گفت: یکی از دلایل مراجعه به مشاوره، پیدا کردن استعدادهای نهفته و ایجاد مهارت ، زندگی مسالمت آمیز با دیگران ، نحوه تعامل با شریک زندگی، مدیریت زمان و مانند آن است که بخش زیادی از فعالیت های مشاوره ای را به خود اختصاص می دهد.
مدیرکل دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان ادامه داد: همه ما می دانیم که پیش گیری، بهتر از درمان است و علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد؛ ولی تعداد کمی از ما به سوی برنامه های پیش گیرانه می رویم همچنین بیمارهای شایع روان شناختی، مانند افسردگی، اضطراب، وسواس و مانند آن، دارای نشانه های روشنی هستند که وقتی شدت می یابند و زمانی طولانی هم فرد به آنها دچار باشد، مراجعه به درمان گر، ضرورت جدی تری می یابد.
وی با بیان این که در حال حاضر 315 مرکز مشاوره تخصصی ازدواج و خانواده در کشور فعال هستند، افزود: از ابتدای شیوع ویروس کرونا در کشور، این مراکز اقدام به مشاوره آنلاین و تلفنی به متقاضیان کردند به طوری که تا کنون چندین هزار مشاوره تلفنی، آنلاین و حضوری در این مراکز صورت گرفته است.
کریمی افزود: این مراکز همچنین حضور بسیار فعالی در فضای مجازی داشتند و راه های کنترل و کاهش اضطراب و استرس و زندگی در شرایط خاص را برای خانواده ها تشریح و نقش بسیار مهمی در سلامت روانی افراد ایفا کردند که این اقدامات ادامه دار خواهد بود.

وی در ادامه به برنامه های راهبردی مراکز مشاوره تخصصی ازدواج و خانواده برای مقابله با بیماری کرونا اشاره کرد و افزود: تشکیل کارگروه علمی مداخله روانشناختی در مقابله با کرونا، مشارکت همکاران مراکز با سامانه "4030" جهت پاسخگویی به سوالات مردم، معرفی همکاران روانشناس و مشاور به شبکه های تلویزیونی و رادیویی در تهران و مراکز استانها جهت تبیین و تشریح ابعاد روانی بیماری کووید 19، حضور در رسانه های تصویری ، نوشتاری و مجازی و ارائه طریق جهت کنترل استرس و سبک زندگی در شرایط کرونایی، فعال کردن سایت و ارائه مشاوره آنلاین و تلفنی در بحران به صورت رایگان، همکاری با سازمان ها و وزارتخانه ها به خصوص وزارت بهداشت و دستگاهها، از برنامه های راهبردی این مراکز است.
(تدوین و مدیریت بسته های آموزشی)،( تولید محتوا و تهیه پیامهای کوتاه صوتی، تصویری و نوشتاری توسط روانشناسان و مشاوران جهت استفاده در فضاهای مجازی) و (تهیه انواع کلیپ، انیمیشن و ... در فضای مجازی)، (اعلام آمادگی ارائه خدمات حضوری در صورت لزوم در مراکز با رعایت پروتکل های بهداشتی)، (ایجاد گروه های تولید محتوی در خصوص مداخلات روانشناختی در سوگ، تاب آوری خانواده در قرنطینه)، (تدوین دستورالعمل مداخله و حمایت های روانی – اجتماعی از بیماران مبتلا به کووید 19)، (راه اندازی کارگاه های تولید محتوا از جمله، تألیف، ترجمه، تحقیق و گردآوری در زمینه مداخلات روانی – اجتماعی در مقابله با ویروس کرونا)،( تشکیل تیمهای پژوهشی – روانشناختی جهت مداخله پس از پزشکی برای بازسازی سلامت روانی)، (تدوین بسته آموزشی برای حمایت روانی – اجتماعی از بهبود یافتگان بیماری کرونا)، (تدوین بسته آموزشی تاب آوری پرسنل امدادی و اورژانس و بیمارستانها در بحران کرونا) و( ارائه خدمات مشاوره رایگان به کادر درمانی بیمارستانها و خانواده های آنان از طریق دانشگاههای علوم پزشکی) از دیگر مواردی بود که کریمی از آنها به عنوان برنامه های راهبردی مراکز مشاوره ازدواج و خانواده در بحران کرونا نام برد.
۳۰ فروردین ۱۳۹۹ ۱۴:۴۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید