اخبار

دوم اردیبهشت؛ سالروز تأسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گرامی باد

دوم اردیبهشت؛ سالروز تأسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گرامی باد
دوم اردیبهشت ۱۳۵۸، یادآور تدبیر حکیمانه امام خمینی (ره) در تأسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است؛ سپاهی از جنس مردم که ضرورت حضورش در همه عرصه ها همواره مورد نیاز است.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یکی از نهادهایی بود که پس از پیروزی انقلاب اسلامی به فرمان امام خمینی (ره) تشکیل شد.

در اردیبهشت سال ۱۳۵۸ شورای انقلاب با تأسیس شورای فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، گامی اساسی در راه سازمان دهی این نهاد برداشت. در آن زمان، دستگاه دفاعی و امنیتی بازمانده از دوره پهلوی، به پاک سازی و بازسازی نیاز داشت که بر اساس همین نیاز، کمیته های انقلاب اسلامی با حضور و شرکت فعال مردم در مساجد به صورت خودجوش تشکیل شد تا از فعالیت ناجوانمردانه ضدانقلابیان در داخل کشور جلوگیری کند و توطئه های دشمنان را خنثی کند.

 هدف از تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نگهبانی از انقلاب و دستاوردهای آن و کوشش در راه تحقق آرمان های الهی و گسترش حاکمیت قانون بود که البته تقویت توان دفاعی جمهوری اسلامی از راه همکاری با دیگر نیروهای مسلح و آموزش نظامی، از دیگر اهداف تشکیل این نهاد شمرده می شود.

امام خمینی رحمه‌الله در بخشی از سخنان خود در حمایت از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی فرمود: «من از سپاه راضی هستم و به هیچ‌وجه نظرم از شما برنمی‌گردد. اگر سپاه نبود، کشور هم نبود. من سپاه پاسداران را بسیار عزیز و گرامی می‌دارم. چشم من به شماست. شما هیچ سابقه‌ای جز سابقه اسلامی ندارید.»

رهبر معظم انقلاب اسلامی، حضرت آیت اللّه‌ خامنه‌ای هم درباره جایگاه سپاه در نظام جمهوری اسلامی ایران می‌فرماید: «سپاه در تاریخ شناخته شده خود ما، یک پدیده کم‌نظیر و شاید بی‌نظیر است؛ یعنی سپاه، موجودی است که ولادت و رشد و نمای آن در صحنه انقلاب، آن هم در عرصه دشوارترین آزمون‌های انقلاب بود.»

در مجموع باید گفت کارنامه پر افتخار سپاه در عرصه‏‌های مختلف، امیدهای فراوانی را بر مسؤولان نظام و همه دوستداران انقلاب در سراسر جهان ایجاد کرده است، سپاهی که از خود مردم  است و ضرورت حضورش در همه صحنه ها غیر قابل انکار است.

 بله دوم اردیبهشت‌ماه سالروز تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی این مشت گره کرده نظام جمهوری اسلامی ایران در مقابل تمام تهدیداتی است که امنیت این سرزمین و این نظام را با چالش روبه‌رو کرده است. 

شاید پایه‌گذاران اولیه این نهاد انقلابی هرگز چنین آینده‌ای را در مخیله خود برای آن تصور نمی‌کردند، اما تاریخ و تقدیر الهی نشان داده است که کمتر از پیش‌بینی‌های انسان تاثیر می‌پذیرد. 
سپاه پاسداران تاکنون به همراه انقلاب فراز و نشیب‌های فراوانی را از سرگذرانده است و تاکنون نیز از تمام آنها سربلند بیرون آمده است. 

سپاه در بسیاری از امور همواره در کنار مردم بوده و هست و نمونه بارز آن حضور در صحنه مردمی مقابله با کرونا است که تمام ابزار و امکانات خود را برای مقابله با این ویروس بکار گرفته است. از پایتخت تا دوره افتاده ترین نقاط روستایی سپاه مشغول خدمت رسانی خالصانه است و همراه با سایر نهادها مردمی مثل بسیج هم اکنون با ستاد مقابله با کرونا همکاری تنگاتنگی دارد. 

خداوقوت و تبریک به تمامی سپاهیان مخلص و جان برکف . 

 
۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۵:۴۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید