اخبار

یادداشتی از دکتر کاظمی/ من، غلامرضا تختی فرزند ایران از یک خانواده کارگری

یادداشتی از دکتر کاظمی/ من، غلامرضا تختی فرزند ایران از یک خانواده کارگری
رابطه صمیمانه و توام با عشق و علاقه تختی با طبقات فرودست جامعه خصوصا طبقه کارگر محبت او را بیش از پیش در دل مردم جا می کرد.

دکتر محمدرضا کاظمی (کارشناس کشتی)

امروز پنجم شهریور نودمین سال روز تولد جهان پهلوان غلامرضا تختی است. پهلوان نامی ایران زمین و قهرمان بی بدیل میادین بزرگ کشتی جهان، افتخار زینت ورزش ایران این بود که از محله جنوب شهر و خانواده کارگر سر بر آورده بود.

پدرش رجب خان زندگی ساده ای داشت و خود جهان پهلوان استخدام راه آهن بود. دلاوری های او در مسابقات جهان و المپیک و پهلوانی در داخل کشور از تختی چهره ای دوست داشتنی و کاریزماتیک در نظر افکار عمومی ترسیم کرده بود. مردم او را به عنوان قهرمان ملی دوست داشتند اما چهره ملی و فعالیت های خیرخواهانه جهان پهلوان زبانزد خاص و عام شده بود.

رابطه صمیمانه و توام با عشق و علاقه تختی با طبقات فرودست جامعه خصوصا طبقه کارگر محبت او را بیش از پیش در دل مردم جا می کرد. دریغا که این دلاور یگانه و پوریای ولی زمانه دیر نپایید و عمری طولانی نیافت اما در طول زندگی نسبتا کوتاه خود چنان بذر عشق و محبت در دل های مردم کاشت که آثار آن تا قیامت از یادها نرفت.

تختی افتخار تاریخی مردم ایران و مایه مباهات جامعه کارگری است که خود به این جامعه تعلق داشت. جامعه ای که درسراسر این آب و خاک به کار و تولید می پردازند. اکنون نیز فرزندان همین کارگران درترکیب تیم های ملی اغلب رشته های ورزشی از جمله کشتی حضور فعال دارند. بی گمان تا زمانی که نام تختی زنده است یاد و خاطره دلاوری های او از اذهان عمومی پاک نخواهد شد. ملت ایران رمز و راز جاودانگی جهان پهلوان دوران را در فروتنی، جوانمردی، ادب و دستگیری از فرودستان می دانند.

یادش گرامی

۵ شهریور ۱۳۹۹ ۱۱:۱۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید