اخبار

فوتبال ؛ شور و نشاط اجتماعی

فوتبال ؛ شور و نشاط اجتماعی
دوشنبه شب وقتی که گل اول ایران را سردار آزمون درون دروازه بحرین جای داد غریو شادی و صدای هورا از تمامی خانه ها شنیده شد.


*سیدرضا فیض آبادی

کدام پدیده را سراغ دارید که بتواند همزمان بخش عظیمی از جامعه را خوشحال کند و آنها را به شور و نشاط وادارد؟

با وجود تمام مشکلات معیشتی و کرونا و گرفتاریهای روزمره و مباحث بی سروته سیاسی و انتخاباتی وقتی تیم ملی فوتبال ایران قرار بود در برابر بحرین در یک مسابقه حساس به میدان برود مردم ایران بار دیگر هم نفس و همدل شدند و همه برای یک هدف که نتیجه مثبت تیم ملی باشد از ته دل دعا کردند و هر یک به نوعی انرژی مثبت خود را به کالبد تیم ملی منتقل کردند.

فوتبال دقیقا همانند زندگی است. تیم ملی فوتبال را می توان به عنوان نماد یک خانواده بزرگ بنام ایران در نظر گرفت و دیدیم که پیروزی تیم ملی بر بحرین چه اثرات مثبت زیادی در جامعه داشت و یک لبخند عمیق هرچند گذرا را بر لبهای مردم نشاند.

دیروز گلایه کردیم از کاندیداهای ریاست جمهوری که ورزش در دیدگاههای ایشان چیزی غیر از یک سرگرمی نیست که بودنش بهتر از نبودن آن است حال آنکه تاثیر ورزش از هر پدیده دیگر اجتماعی برای رفع خمودگی و برداشتن پرده یاس و ناامیدی که بر جامعه حاکم شده بهترین موثر تر است  سهل الوصول ترین پدیده برای رفع مشکلات روحی و روانی جامعه است.

پیروزی در همه رشته های ورزشی موجب ایجاد شوق و شور اجتماعی می شود اما فوتبال جدای از همه اینهاست و دوشنبه شب وقتی که گل اول ایران را سردار آزمون درون دروازه بحرین جای داد غریو شادی و صدای هورا از تمامی خانه ها شنیده شد.

از دور افتاده ترن نقاط روستاها  تا مرکز کشور تقریبا این صدای شادی و نشاط خانوادگی را سه بار مردم ایران همزمان با هم فریاد زدند و این معجزه فوتبال است.

پدیده ای که همزمان همه مردم یک کشور را به شادی وامیدارد و اعضای تک تک خانواده های ایرانی با هر گلی که ملی پوشان به ثمر می رساندند فریادی از ته دل سر دادند و بعد بازی خانواده ها  خوشحال و دلهای مردم به هم نزدیک تر شد.

این را در حالی مطرح می کنیم که کاندیداهای ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا بد نیست در این گیرودار مچ گیری و مشت هم را باز کردن به فکر موارد مهمی مثل ورزش هم باشند و درک کنند که ورزش چه اثراتی می تواند در جامعه برجای بگذارد.

آرژانتین در جام جهانی 1986 وقتی با اعجوبه دوست داشتنی خود دیه گو مارادونای فقید از سد انگلستان با گل معروفش که به دست خدا مشهور شد ، گذشت توانست اقتصاد فروپاشیده و ورشکسته خود را ترمیم بخشد و مردمش را از منتهای فقر و بیکاری و مشکلات اقتصادی نجات دهد ضمن اینکه غرور از دست رفته آرژانتینی ها که در مواجهه با استعمار پیر انگلیس جزیره مورد مناقشه را از دست داده بودند احیا شد و توانستند همزمان دوباره به خودباوری و اعتماد به نفس برسند و هم با قهرمانی در جام جهانی بخصوص با شکست انگلیس زندگی مردم خود را بهبود بخشند.

امیدواریم دولت آینده ورزش را به دست یک مدیر کاردان  و کاربلد و شناخته شده و اهل فن بسپارد تا از این پدیده سیال و جوشان اجتماعی در جهت شور و نشاط اجتماعی بهترین بهره را ببرد.

*اداره کل امور ورزشی 

۱۸ خرداد ۱۴۰۰ ۱۵:۳۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید