اخبار

خبرنگار خبر گزاری فارس استان مرکزی اعلام داشتند

مرکزی: افزایش تاب آوری افراد یکی از راهبرد های اساسی پیشگیری از خشونت

مرکزی: افزایش تاب آوری افراد یکی از راهبرد های اساسی پیشگیری از خشونت
معاون امورپیشگیری بهزیستی استان مرکزی گفت: یکی از راهبردهای اساسی که می‌توان برای پیشگیری از خشونت و خودکشی اتخاذ کرد افزایش تاب آوری افراد جامعه است

مهناز سالاروند در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اراک با اشاره به فرارسیدن روز پیشگیری از خودکشی اظهار کرد: یکی از راهبردهای اساسی که می‌توان برای پیشگیری از خشونت و خودکشی اتخاذ کرد افزایش تاب‌آوری افراد جامعه است.

وی افزود: تاب‌آوری، مهارت‌ها، خصوصیات و توانمندی‌هایی است که فرد را قادر می‌سازد با سختی‌ها، مشکلات و چالش‌های زندگی روبرو شود و بر رویدادهای پراسترس غلبه کند

معاون امور پیشگیری بهزیستی استان مرکزی بیان کرد: افراد تاب آور دارای ویژگی‌های از قبیل مستقل بودن، پیگیر و باحوصله بودن، توانایی حل مسئله و مهارت تصمیم‌گیری، توانایی دریافت به‌موقع حمایت از دیگران، تأکید بیشتر بر نقاط قوت به جای نقاط ضعف، اعتماد به نفس و عزت نفس بالا، خوش‌بینی و قادر به عقب‌نشینی و پذیرش اشتباهات، احترام به خود و دیگران، انعطاف‌پذیری، باورهای مثبت هستند.

سالاروند با بیان اینکه اصولاً همه انسان‌ها دارای توانایی ذاتی برای تاب‌آوری هستند ولی رفتار تاب‌آورانه اکتسابی است و با یادگیری به دست می‌آید، ادامه داد: بنابراین این بحث یکی از موارد بسیار مهمی است که در جامعه امروز بیش از پیش نیاز آن احساس می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: اقدام به خودکشی و آسیب به خود در تمام جوامع و کشورها دیده می‌شود، این رفتار در موقعیت‌های بحرانی و افزایش فشارهای روانی، اجتماعی و اقتصادی وارده بر افراد ممکن است اتفاق بیفتد.

معاون امور پیشگیری بهزیستی استان مرکزی با بیان اینکه خودکشی برآیند تأثیر عوامل زیستی، روان‌شناختی و اجتماعی است و معمولاً به یک دلیل خاص اتفاق نمی‌افتد،گفت: در اکثر موارد افرادی که اقدام به خودکشی می‌کنند درگیر شرایطی هستند که اگر فقط بتوانند کمک مورد نیاز و به‌موقع دریافت کنند از خطر عبور خواهند کرد، بنابراین هر تهدید یا اقدامی در این زمینه باید جدی گرفته شود و یکی از راهبردهای اساسی برای پیشگیری از خودکشی، شناخت عوامل خطر، شناسایی افراد در معرض خطر و آشنایی عموم با شیوه‌های کمک گرفتن از مراکز تخصصی است.

سالاروند نشانه‌های هشداردهنده‌ای که بایستی از آن آگاه باشیم را اشتغال ذهنی در مورد مرگ، جستجوی روش‌های خودکشی در اینترنت، گفتن جملاتی در مورد مرگ و خودکشی به شکل مستقیم یا غیرمستقیم، انزوا و کناره‌گیری از روابط اجتماعی، تغییر در خواب و تغذیه، تغییرات خلقی، بخشیدن بدون دلیل وسایل خود به دیگران، تهدید به خودکشی و احساس بی‌هدفی عنوان کرد.

وی اقدامات پیشگیرانه‌های که اطرافیان بایستی انجام دهند را بی‌توجه از کنار علائم عبور نکنیم، مشکلات و احساسات آنها را دست‌کم نگیریم، یک شنونده خوب باشیم، از پرسش درباره احساس خودکشی افراد نترسیم، حمایت اجتماعی خود را افزایش دهیم، وعده‌های توخالی ندهیم و نظارت بر رفتار فرد را افزایش دهیم و وسایل خطرناک را از دسترس دور کنیم را ذکر کرد.

معاون امور پیشگیری بهزیستی استان مرکزی تأکید کرد: فرد را تشویق به استفاده از کمک‌های تخصصی روان‌شناختی (۱۴۸۰ صدای مشاور و اورژانس اجتماعی ۱۲۳) و روان‌پزشکی کنیم.

۸ آذر ۱۴۰۰ ۱۳:۵۷
خبر گزاری فارس استان مرکزی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید