اخبار

سیستان و بلوچستان:حاشیه‌نشینی معضل جدی زاهدان؛ بازسازی بافت در اولویت فرمانداری است

سیستان و بلوچستان:حاشیه‌نشینی معضل جدی زاهدان؛ بازسازی بافت در اولویت فرمانداری است
فرماندار زاهدان با اشاره به اینکه حاشیه‌نشینی معضل جدی زاهدان است، گفت: پیگیری بازسازی بافت در اولویت زاهدان فرمانداری است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زاهدان، ابوذر مهدی نخعی ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: زاهدان در بسیاری از شاخص‌های توسعه ای از متوسط کشوری پایین تر است به همین دلیل نمی‌توان ادعا کرد حل همه این شاخص‌ها به صورت همزمان وجود دارد به همین دلیل مشکلات شهر زاهدان را الویت بندی شده است.

فرماندار زاهدان ادامه داد: با توجه به اینکه زاهدان تنها مرکز استانی بود که دارای گاز کشی شهری نبوده این امر در دستور کار قرار گرفت از این رو گاز در سال 95 به زاهدان آمد اما تا نیمه سال 97 تنها کمتر از 6 درصد این شهر گاز کشی شد.

وی عنوان کرد: در واقع برای گازکشی سیستان و بلوچستان 20 سال زمان پیش‌بینی شده بود که این مدت زمانی بسیاری طولانی برای موضوعی که اکنون جز ضروریات اولیه زندگی مرد به شمار می‌رود بود.

فرماندار زاهدان خاطرنشان کرد: با پیگیری‌هایی که صورت گرفت مقرر شد بخشی از ظرفیت‌های کشوری در قالب استانهای معین در بحث توسعه شبکه گاز شهری استفاده شود تا این مهم زودتر از زمان تعیین شده به نتیجه برسد.

وی تصریح کرد: پس از این پیگیری‌ها سه استان معین(خراسان رضوی، سمنان، همدان) به کمک شرکت ملی گاز استان سیستان و بلوچستان آمدند و از 8 هزار میلیارد تومان منابعی که برای گاز کشی شهری در کل ایران تعریف شده بود 6 هزار میلیارد تومان به شهر زاهدان آمد.

نخعی گفت: قرار بود کار گازکشی به زاهدان طی 2 سال به نتیجه برسد اما بحث کرونا پروژه‌ها را دچار وقفه کرد اما عدد کمتر از 6 درصد نیمه سال 97 اکنون به 97 درصد رسیده است.
فرماندار زاهدان با اشاره بر اینکه نزدیک به 65 هزار انشعاب گاز خانگی واگذار شده، افزود: مردم باید برای ادامه این کار همکاری کنند و برای تحویل انشعابات گاز اقدام کنند تا این مهم در زاهدان به اتمام برسد.

وی با بیان اینکه 44 درصد جمعیت شهر زاهدان‌ حاشیه‌نشین هستند، اظهار داشت: این شهرستان‌ بعد از مشهد دومین شهرستان حاشیه‌نشین کشور را تشکیل می‌دهد.
فرماندار زاهدان ادامه داد: حجم محرومیت و عقب افتادگی عمرانی در این شهرستان به قدری بود که نمی‌توانستیم با امکانات استان جلوی آن را بگیریم به سمت کمک گرفتن از استان‌های معین پیش رفتیم.

فرماندار زاهدان گفت: طی 7 ماه 30 گروه از شخصیت‌های کشوری که در سطح ملی اثرگذار بودند از حاشیه شهر زاهدان دیدن کردند تا برای گرفتن ردیف بودجه در مجلس بتوانند در این مورد اظهار نظر کنند خروجی این رفت و آمدها مصوبه‌ای در دولت با پایه هزار و 50 میلیارد تومان بود.

وی با اشاره بر اینکه وضعیت منازل مسکونی در حاشیه شهر زاهدان بسیار عیر استاندارد بود و خانه‌ها استحکام مناسب در برابر زلزله و ... را نداشتند گفت: خانه سازی در الویت اولمان قرار گرفت از این رو 10 هزار واحد مسکونی برای تعمیرات اتخاذ شد که اینها بتوانند نوسازی شوند.

فرماندار زاهدان تصریح کرد: برای این نوسازی مقرر شد ابتدا آن افرادی که سند ندارند مالک شوند، براساس کمیسیون فروش اراضی خالصه که مخصوص شهر زاهدان است 50 درصد ارزش زمین برای این 10 هزار واحد مصوب شد تا به مردم تخفیف داده شود و آن 50 درصد مازاد نیز در دل مصوبه هزار و 50 میلیارد تومان دولت پیش بینی شد که هزینه آن را دولت به حساب شهرداری واریز می‌کند از این رو زمین برای مردم رایگان محاسبه می‌شد.

وی گفت: پروانه کار نیز برای مردم رایگان شد همچنین برای هر واحد از محل اعتبارات 50 میلیون تومان تسهیلات قرض‌الحسنه و 25 میلیون تومان کمک بلاعوض پیش بینی کرده ایم.

۸ آذر ۱۴۰۰ ۱۳:۵۶
خبرگزاری تسنیم |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید