اخبار

کارگران ؛ ورزش و سلامتی در پساکرونا

کارگران ؛ ورزش و سلامتی در پساکرونا
در حال حاضر مشکل ورزش کارگری کمبود فضا و امکانات نیست چرا که دهها مجموعه و فضای ورزشی کارگری در سراسر کشور احداث شده و در هر فضای کارگری که تعدادی کارگر بخواهند ورزش کنند به اندازه ورزش کردن ایشان امکانات هست.

در حالیکه دولت اهتمام خود را برای واکسیناسیون تمام آحاد جامعه بکار بسته و کم کم جامعه به سمت عادی شدن حرکت می کند بسیاری از کارگران و خانواده های ایشان این سوال را مطرح می کنند که آیا دوباره فرصت برای همایش های پیاده روی و جشنواره های بزرگ و سراسری خانوادگی تفریحی ورزشی کارگران فراهم خواهد شد.

جواب به این سوال نیاز به زمان دارد ولی آنچه مسلم است شکل همایش ها و جشنواره ها در پساکرونا نسبت به گذشته تغییرات محسوسی خواهد کرد چرا که تمام اجزای جامعه دچار تحول و تغییر می شود. 

کارگران به عنوان بخش بسیار بزرگ جامعه نقش اثرگذاری در صنعت، تولید، خدمات، بهره وری کار و رشد اقتصادی کشور ایفا می کنند. اثربخشی این قشر از جامعه در صورت مهیا بودن شرایط نسبی اقتصادی و ارکان مختلف تولید، زمانی می تواند نمود پیدا کند که نشاط و سلامت کارگران در محیط کار مورد توجه قرار گیرد. بخش مهمی از مباحث سلامت، نشاط محیط کار و ایجاد انگیزه های کارگران در موضوع ورزش کارگران نهفته است.

جمعیت بیمه پرداز سازمان تامین اجتماعی رقمی در حدود ۱۴ میلیون نفر را شامل می شود که بخش بزرگی ازاین آمار را کارگران واحدهای تولید و خدماتی تشکیل می دهند. تکیه بر این جمعیت بزرگ از کشور به عنوان قشر مواد و اثربخش در حوزه اقتصاد، و نگاه سلامت محور به آنها مستلزم برنامه ریزی و تصمیم سازی های مهم در حوزه ورزش کارگری از طرف دولت، بنگاه های اقتصادی و تولیدی و حتی نگاه خاص خود کارگران را می طلبد.

نشاط کارگران محرک جامعه است

با توجه به سهم چشم گیر کارگران در جامعه از لحاظ جمعیتی و حتی خانوار آنها که با این احتساب شاید نیمی از جمعیت کشور را شامل شوند، نشاط و سلامت جسمی و روحی کارگران در نشاط جامعه بسیار تاثیرگذار بوده و سلامت جامع را در همه ابعاد تحت تاثیر قرار خواهد داد و بدین ترتیب جامعه سالم پویای کارگری، جامعه بانشاط را موجب خواهد شد.

کاهش هزینه های درمانی

سازمان تامین اجتماعی با عهده دار بودن حمایت ها و خدمات درمانی به بیمه شدگان به عنوان نیمی از جمعیت کشور در قالب بیش از ۴۲ میلیون نفر، بی تردید سهم عمده ای در حوزه درمان کشور را ایفا کرده و شاید بتوان گفت که نیمی از تعهدات و هزینه های بخش درمان کشور  بر دوش این سازمان است.

با توجه به اینکه بخش عمده ای بودجه سالانه سازمان تامین اجتماعی به حوزه درمان اختصاص داده می شود، اهمیت به ورزش کارگران و تصمیم سازی در حوزه سیاست های سلامت محور دولت، کارفرمایان و بخش خصوصی و سلامت و نشاط این بخش بزرگ جامعه در حوزه های سلامت روانی و جسمانی، در بلندمدت کاهش هزینه های درمانی را از دوش سازمان تامین اجتماعی بدنبال خواهد داشت و این موضوع علاوه بر سلامت کارگران به عنوان مهم ترین ابزار تولید و خدمات در کشور، موجبات ارائه بهتر خدمات تامین اجتماعی را در ابعاد دیگر  به جامعه هدف را فراهم خواهد آورد.

تکالیف قانونی کارفرمایان در حوزه ورزش کارگران

مباحث مالی و هزینه های ورزش کارگری همواره یکی از موضوعات مطرح شده در حوزه کارفرمایی برای برآورده نشدن شرایط محیطی در خصوص ورزش کارگری بوده است. گاهی کارفرمایان عدم شرایط اقتصادی مناسب را بهانه ای در راستای عدم هزینه کرد در ورزش کارگری قرار داده و امکانات و شرایط لازم را برای این مهم بوجود نمی آورند که البته با نگاه بلندمدت سلامت محور و بهره وری نیروی کار با نشاط، این کارفرمایان هستند که متضرر خواهند شد.

البته قانون در خصوص برنامه ریزی و هزینه های ورزش کارگری در آیین نامه اجرائی موضوع تبصره ماده ۱۵۴ قانون کار در ارتباط با ورزش کارگران، کارفرمایان را مکلف به انجام تعهداتی در قبال کارگران کرده است.

برنامه ریزی انجام تمرینات ورزشی کارگران در رشته های مختلف،  برگزاری مسابقات ورزشی، شرکت دادن تیم کارگری در مسابقات کارگری (شهرستان، استان و قهرمانی کشور، همکاری با وزارتخانه های کار و ورزش،  تهیه و ارائه گزارش فعالیت های ورزشی کارگاه در پایان هر شش ماه و پیشنهاد اعتبارات مورد نیاز فعالیتهای ورزشی کارگاه در پایان هر سال به کارفرما جهت بررسی و تصویب،  برنامه ریزی برای ورزش کارگران معلول شاغل در کارگاه با توجه به نوع معلولیت آنان، برگزاری ورزش صبحگاهی براساس دستورالعملهای وزارتخانه های ورزش و کار، تدارک برای انجام کلیه برنامه های ورزشی بانوان در کارگاه ها در محیط جداگانه و در فضای مناسب از دیگر تکالیف تعیین شده قانونی کارفرمایان در حوزه ورزش کارگری است.

 

اگر چه قانون در ماده 154 کارفرمایان را مکلف به انجام ورزش های سلامت محور برای کارگران کرده است اما تا زمانی که ورزش دارای ارزش در جامعه کارگری نشود و کارفرما و کارگر به ورزش نگاه ابزاری نداشته باشند و ورزش را یک موضوع حیاتی برای پیشگیری و سلامتی ندانند با تبصره و قانون نمی توان آن را جا انداخت.

هر زمان  کارفرما احساس کرد که کارگر سالم و بانشاط در مجموع مفید تر به مجموعه کاری و جامعه است و کارگر ورزش را علاوه بر یک امر نشاط آور و مفرح وسیله ای برای جلوگیری از امراض متعدد جسمی و روحی دانست و بر خود تکلیف کرد که حتما باید روزانه دقایقی را به ورزش بپردازد آن موقع قوانین کمک می کند تا راه برای فراگیری ورزش در جامعه کار و تلاش هموار شود.

در حال حاضر مشکل ورزش کارگری کمبود فضا و امکانات نیست چرا که دهها مجموعه و فضای ورزشی کارگری در سراسر کشور احداث شده (این دوره دو ساله کرونا را منها می کنیم چون فعالیت در همه بخش ها دچار وقفه شده است)  و در هر فضای کارگری که تعدادی کارگر بخواهند ورزش کنند به اندازه ورزش کردن ایشان امکانات هست و کارفرما هم بعید است مخالفتی داشته باشد اما توسعه فرهنگ ورزش های سلامت محور مهمترین عامل در این مسیر است که متولیان امر باید در این مسیر حرکت کنند.

صدا وسیما و رسانه ها نقشی مهم در فراگیری توسعه ورزش های سلامت محور دارند و این امر زمانی محقق می شود که دو طرف با یک هدف که سلامتی جامعه کار و تلاش است حرکت کنند .

* روابط عمومی اداره کل ورزش کارگران 

 

۶ مهر ۱۴۰۰ ۱۲:۰۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید