اخبار

ورزش کارگری ؛ اصطلاحی عام که کارفرمایان راهم شامل می شود

ورزش کارگری ؛ اصطلاحی عام که کارفرمایان راهم شامل می شود
ما همیشه از لفظ ورزش کارگری استفاده می کنیم حالا آنکه بسیاری از مدیران و کارفرمایان را دیدم و سراغ دارم که خودشان ابتدای صبح با همان لباس رسمی دقایقی را نرمش می کنندتا دیگر کارگران هم رغبت ورزش پیدا کنند.
تعدادی از دوستان و بزرگوارانی که مدیریت شرکت ها و بخش های تولیدی و اقتصادی را بر عهده دارند در یک جمعی به ما اعتراض کردند که چرا فقط ورزش کارگری را تبلیغ میکنید در حالی که کارگر و کارفرما با هم هستند و ایندو در کنار هم معنا و مفهوم تئوری و عملی پیدا می کنند.

خدمتشان عرض کردم که معنای عام کلمه و مبحث ما ورزش کارگری است وگرنه همه ما میدانیم که کار و کارفرما مکمل یکدیگرند و اجزای جدا نشدنی هستند.

در هر حال اعتراضشان به جد یا شوخی بجا و درست بود.

ما همیشه از لفظ ورزش کارگری استفاده می کنیم حالا آنکه بسیاری از مدیران و کارفرمایان را دیدم و سراغ دارم که خودشان ابتدای صبح با همان لباس رسمی دقایقی را نرمش می کنندتا دیگر کارگران هم رغبت ورزش پیدا کنند.

کارفرمایانی را سراغ دارم که برای ورزش صبحگاهی وقت مشخصی را تعیین کرده اند و خودشان همراه با کارگران ابتدا ورزش می کنند و بعد می روند سر کار.

این دوستی و مودت بین کارگر و کارفرما رمز موفقیت یک واحد تولیدی است و کلید این موفقیت ورزش همگانی و ورزش برای سلامتی و عزت نفس است.

ورزشکار اعتماد به نفس بالاتری نسبت به دیگران دارد و افرادی که روزانه دقایقی را ورزش می کنند هم در محیط کار موفق ترند و هم از اعتماد به نفس بالاتری برخوردارند.

بنا بر گفته یک کارشناس ارشد روانشناسی یکی از راهکارهای مفید افزایش اعتماد به‌نفس، استفاده از کلمات کلیدی است، کلمات مثبتی که با افزایش اعتماد ‌به‌نفس رابطه‌ی مستقیم دارند کلمات مثبت و کلیدی را در مکان‌های در دیدرس محل زندگی‌تان، همچون اتاق خواب، یخچال و فریزر یا کمدتان قرار دهید.

ورزش خود به خود یک واژه و یک مفهوم کاملا موثر برای اعتماد به نفس بالاست. تکرار کلمه ورزش خود بخود انسان را به سمت ورزش سوق می دهد.

خانم سارا آذر نیور کارشناس ارشد روانشناسی در فدراسیون پزشکی ورزشی می گوید: وقتی به کلمه‌ای کلیدی نگاه می‌کنید، آن را با خودتان تکرار کنید. فهرستی از کلمات یا عباراتی که در شما احساس مثبت به وجود می‌آورند یا آن را تقویت می‌کنند تهیه کنید.

حتی می‌توانید این کلمات و عبارات مثبت را روی وسایل تمرین خود بنویسید، جایی که درطول تمرین و مسابقات مدام جلوی چشم‌تان باشند . تکرارشان کنید تا واقعا به آنها باور پیدا کنید.

موفقیت یک ورزشکار شامل دستورالعمل آموزش افکار مثبت و افزایش اعتمادبه‌نفس است. درواقع این دستورالعمل ذهن ما را برای تبدیل افکار منفی به عادات و افکار مثبت بازآموزی می‌کند. مانند هر عادت دیگری، برای ترک افکار منفی نیز باید افکار مثبت را مدام تکرار و جایگزین کرد تا افکار منفی پی کار خودشان بروند، این دستورالعمل هم به شما کمک می‌کند تا بر مهارت‌های فنی خوب‌تان تمرکز کنید. این دستورالعمل زمینه‌ی لازم را برای پرورش تفکر مثبت فراهم می‌آورد.

برای مثال:

  • من عاشق آموختن و رقابت هستم
  • من متعهد می‌شوم که آنچه در توان دارم به بهترین نحو انجام بدهم
  • من مثبت فکر می‌کنم و مثبت حرف می‌زنم
  • من مثبت فکر می‌کنم و مثبت حرف می‌زنم
  • هنگام تمرین و رقابت ۱۰۰ درصد تمرکز خود را به کار می‌گیرم
  • اگر به بهترین نحو روی انجام کارهایم تمرکز کنم، چه برنده شوم یا نه، من فرد موفق میدان بوده‌ام.

نکته‌ی مهمی که در این رابطه با ورزشکار وجود دارد این است که شما نه تنها باید آن را با خود تکرار کنید، بلکه باید چیزی را که می‌گویید کاملا درک کنید.

 پس وقتی می‌گویید: من عاشق آموختن و رقابت هستم باید این جمله را چنان باشور و حرارت بگویید که بهتر باورش کنید و تأثیر بیشتری داشته باشد. تکرار جملات طوری که به آنها اعتقاد کامل داشته باشیم، در ما احساسات مثبت ایجاد می‌کنند، درنتیجه به لحاظ جسمی هم توانایی ما را بالاتر می‌برند.

*روابط عمومی اداره کل امور ورزشی

سیدرضا فیض آبادی

 
۲۰ مهر ۱۴۰۰ ۱۳:۵۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید