اخبار

بررسی بیش از 300 پرونده مشاغل سخت و زیان آور در شش ماهه نخست سال در خراسان شمالی

اخبار بررسی بیش از 300 پرونده مشاغل سخت و زیان آور در شش ماهه نخست سال در خراسان شمالی
نباتیان مدیر روابط کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی گفت: در شش ماهه نخست سال جاری 328 درخواست مشاغل سخت و زیان آور به منظور بهره مندی از قانون بازنشستگی پیش از موعد در کمیته های بدوی و تجدیدنظر این اداره کل بررسی شد.
به گزارش روابط عمومی تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی؛ نباتیان گفت: از مجموع درخواست های بررسی شده ،  298 مورد با 1109 عنوان شغلی سخت و زیان آور در کمیته های بدوی و تجدیدنظر تایید و جهت سیر مراحل قانونی و صدور حکم بازنشستگی به سازمان تامین اجتماعی استان ارسال شده است.
 
وی افزود: تمامی بیمه شدگان مشمول قانون کار  می توانند در صورت داشتن ۲۰ سال سابقه مستمر و متوالی و یا ۲۵ سال سابقه متناوب در مشاغل سخت و زیان‌آور بازنشسته شوند. این افراد می توانند در صورت داشتن شرایط یاد شده به سامانه مشاغل سخت و زیان آور به نشانی sakht.mcls.gov.ir  مراجعه و درخواست خود را ارئه دهند. 
 
نباتیان اظهار داشت: متقاضیان بازنشستگی پیش از موعد در مشاغل سخت و زیان آور، قبل از ارائه درخواست در کمیته های استانی موضوع ماده 8 آیین نامه می بایست نسبت به اخذ سوابق بیمه ای خود از طریق شعب تأمین اجتماعی یا سامانه صندوق تأمین اجتماعی اقدام تا در صورت رسیدن به شرایط بازنشستگی ، نسبت به ثبت نام اقدام نمایند . 
 
وی افزود: کارهای سخت و زیان آور کارهایی است که در آنها عوامل فیزیکی ، شیمیایی ، مکانیکی و بیولوژیکی محیط کار غیر استاندارد بوده و در اثر اشتغال کارگر تنشی به مراتب بالاتر از ظرفیت های طبیعی (جسمی و روانی) در وی ایجاد می گردد که نتیجه آن بیماری شغلی و عوارض ناشی از آن است .
۲۷ مهر ۱۴۰۰ ۱۵:۳۲
روابط عمومی تعاون ، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید