اخبار

اقدامات وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی در حوزه روابط کار تشریح شد؛

کاهش 12 درصدی تعداد بنگاه های مشکل دار / رشد 12.3 درصدی طرح های طبقه بندی مشاغل

کاهش 12 درصدی تعداد بنگاه های مشکل دار
اقدامات وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی در حوزه روابط کار (از ابتدای استقرار دولت سیزدهم تا پایان مهرماه) تشریح شد.

کاهش 12 درصدی تعداد بنگاه های مشکل دار / رشد 12.3 درصدی طرح های طبقه بندی مشاغل

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان، در این گزارش؛ وضعیت بازرسی کار، پرداخت مقرری بیمه بیکاری، حمایت از بنگاه های اقتصادی، توسعه تشکل­ های کارگری و کارفرمایی، روابط کار و جبران خدمت،تعداد طرح‌­های طبقه بندی مشاغل و بخش حفاظت فنی و بهداشت کار تشریح شده است.

حمایت از بنگاه های اقتصادی با حفظ اشتغال موجود

این گزارش از ابتدای دولت سیزدهم تا پایان مهر نشان می دهد که تعداد 965 بنگاه مشکل دار با 112 هزار و 661 کارگر شاغل در آنها شناسایی شده است، در حالی که در مدت مشابه در سال 1399 تعداد یک هزار و 99 بنگاه مشکل دار با 132 هزار و 658 کارگر شناسایی شده بود که این امر نشان دهنده کاهش 12 درصدی تعداد بنگاه های مشکل دار است.

بر اساس این گزارش، تعداد بنگاه های حمایت شده به منظور حفظ اشتغال موجود در سه ماهه ( از ابتدای استقرار دولت سیزدهم تا پایان مهرماه) 507 بنگاه با 131 هزار و 578 کارگر شاغل در آنها و تعداد بنگاه های حمایت شده در شهریور نسبت به مرداد 62.5 درصد رشد داشته است.

گفتنی است در صورت عدم حمایت از این بنگاه ها، احتمال ریزش نیروی کار (کارگران شاغل) وجود داشت که این موضوع، موجب حفظ اشتغال موجود در این بنگاه ها شده است.

حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری

 بر اساس این گزارش، معاونت روابط کار در زمینه حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری، وضعیت پرداخت مقرری بیمه بیکاری را این گونه اعلام کرده است: تعداد کل مقرری بگیران بیمه بیکاری (تجمیعی – نفر) تا پایان مهر ماه 260 هزار و 62 نفر است.

تاسیس 448 تشکل از ابتدای فعالیت دولت سیزدهم

 از ابتدای روی کار آمدن دولت سیزدهم، 448 تشکل، شامل شوراهای اسلامی کار و کانون­ های مربوطه، انجمن­ های صنفی کارگری و کارفرمایی وکانون ­های مربوطه، نمایندگان کارگران و مجامع آن ها تاسیس شده است.

همچنین، انتخابات 678 شامل شوراهای اسلامی کار و کانون­ های مربوطه، انجمن ­های صنفی کارگری و کارفرمایی و کانون­ های مربوطه، نمایندگان کارگران و مجامع آن ها طی سه ماهه تجدید شد.

همچنین ۷۳۶۱ نفر - ساعت دوره های آموزشی برای اعضا و مسئولان تشکل های کارگری و کارفرمایی برگزار شده است .

پیگیری اصلاح آیین نامه اجرایی تبصره (2) ماده 27 قانون کار در دولت سیزدهم

 یکی از موارد مهم در بحث تنظیم روابط کار، چگونگی مدیریت کارگاه با اعمال مقررات انضباطی است. در این خصوص تبصره 2 ماده 27 قانون کار، اجازه تدوین مقرراتی در خصوص مسائل انضباطی کارگاه را می دهد. به همین جهت با اینکه آیین نامه اجرایی تبصره 2 ماده 27 قانون کار در تاریخ 15/10/1388 اصلاح شده است؛ ولی همچنان در این آیین نامه مقررات زائد و پیچیده ای در خصوص نحوه تشکیل کمیته انضباط کار و چگونگی برگزاری انتخابات نماینده کارگران و سرپرستان وجود دارد و باعث شده در برخی از کارگاه ­ها کمیته انضباط کار تشکیل نشود.

در این گزارش آمده است: با توجه به مطالعات انجام گرفته در این حوزه و شناسایی چالش و مشکلات ، بعد از روی کار آمدن دولت سیزدهم، ابعادی جدی به خود گرفت و برنامه اصلاح آیین نامه اجرایی تبصره (2) ماده 27 قانون کار و حذف مقررات زاید این آیین نامه در حال پیگیری است.

رشد 12.3 درصدی تعداد طرح­‌های طبقه بندی مشاغل

 این گزارش، در راستای اجرای مواد (48) و (49) قانون کار، 91 کارگاه مشمول قانون کار در ماه های مرداد، شهریور و مهر سال ،1400 نسبت به تهیه و اجرای طرح طبقه بندی مشاغل اقدام کرده اند که در مقایسه با ماه­ های اردیبهشت، خرداد و تیر ماه سال 1400 رشد 12.3 درصدی داشته است.

حفاظت فنی و بهداشت کار همراه با آموزش

 در حوزه حفاظت فنی و بهداشت کار، سفارش تدوین 4 مورد محتوای آموزشی، 2 مورد دستورالعمل فنی و 2 آیین کار در زمینه ایمنی و بهداشت کار انجام شده است.

4 هزار و 216 بررسی حفاظت فنی دستگاه­ ها و تجهیزات، ارزیابی و اندازه­ گیری عوامل زیان­ آور فیزیکی و شیمیایی محیط کار 129 کارگاه،180 هزار و 218 نفر- ساعت، آموزش عمومی و تخصصی ایمنی و بهداشت کار ، 9 هزار و 640 نفر- ساعت دوره­ های آموزشی ویژه بازرسان کار از سوی این معاونت صورت گرفته است.

گسترش نظارت بر کارگاه های کشور و ایجاد بسترهای قانونی ارتقای ایمنی و سلامت شغلی در کشور

 104 هزار و 156 بازرسی از کارگاه‌ های مشمول قانون کار انجام شد که 22 هزار و 793 مورد بازرسی ویژه از کارگاه‌های پر خطر در صنایع ساختمان، نفت، گار، پتروشیمی و معدن بوده است.

80 هزار و 920 ابلاغیه رفع نقص برای کارفرمایان کارگاه‌های دارای نقایص ایمنی یا موارد مغایر با مقررات قانون کار صادر شد.

سه هزار و 472 درخواست متقاضی اخذ تایید صلاحیت ایمنی امور پیمانکاری بررسی و عملکرد 17 هزار و 282 کمیته حفاظت فنی و بهداشت کار در سراسر کشور پایش شد.

لایحه دولت در الحاق به مقاوله‌نامه‌های شماره 81 (بازرسی کار) و شماره 155 (ایمنی و بهداشت شغلی) سازمان بین المللی کار ILO به عنوان رکن ساختار ساز در ارتقای ایمنی و بهداشت کار در کارگاه های کشور به تصویب مجلس محترم شورای اسلامی رسید.

نحوه بررسی مشاغل سخت و زیان آور در کارگاه های تعطیل با عنایت به آراء هیئت عمومی دیوان عدالت اداری در یکصد و هفتاد و یکمین نشست شورای عالی حفاظت فنی مصوب شد.

آیین نامه حفاظت فنی حفر چاه‌های دستی در نشست یکصد و هفتادمین شورای عالی حفاظت فنی به تصویب رسید.

۱۱ آذر ۱۴۰۰ ۰۸:۰۲
اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید