اخبار

بیش از ۳۰ درصد مردم قزوین از خدمات پیشگیری بهزیستی استفاده می‌کنند

بیش از ۳۰ درصد مردم قزوین از خدمات پیشگیری بهزیستی استفاده می‌کنند
مدیر کل بهزیستی استان قزوین گفت: با اجرای طرح‌های مختلف، بیش از ۳۰ درصد مردم استان قزوین از خدمات پیشگیری بهزیستی قزوین بهره مند می‌شوند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان قزوین ،علیرضا وارثی مدیر کل بهزیستی استان قزوین در نشست خبری به مناسبت فرارسیدن روز جهانی افراد دارای معلولیت، اظهار کرد : قانون‌ حمایت از حقوق معلولان در اسفند ۹۶ تصویب و در اردیبشهت ۹۷ ابلاغ شد ولی بعد از گذشت چهار سال در اجرای تمامی مفاد این قانون نیازمند همکاری دستگاه های اجرایی هستیم.
وی افزود: این قانون در ۱۰ فصل و ۳۲ ماده تنظیم شده و تمامی نیازهای یک معلول را احصا، پیش بینی و تعیین موقعیت کرده و برای تمامی افراد تحت پوشش، برنامه اجتماعی،  اقتصادی، توانمندسازی و پیشگیری دیده شده است.
وی گفت: بخش هایی از این قانون که بر عهده وزرات رفاه بوده درصد قابل توجهی رشد داشته ولی باقی دستگاه ها همچنان اقدامات لازم را انجام نداده اند.
وارثی افزود: مناسب سازی اماکن،  معابر و مکان های مختلف، ارائه خدمات بهداشتی و توانبخشی، اجرای برنامه های فرهنگی و هنری، موضوعات اشتغال و مسکن مددجویان، حمایت های اداری و استخدامی و بسیاری از موضوعات دیگر در این قانون آمده است که امیدواریم غبار فراموشی بر روی آن ننشیند.
وی اضافه کرد: برای نظارت بر اجرای این قانون باید به صورت جدی اقدامات لازم صورت گیرد تا معلولان از حقوق خود با توجه به این قانون بهره مند شوند.
وی گفت: امیدواریم با اجرای این قانون، معلولان برای بهره مندی از خدمات شهری بدون منت و با رعایت عزت و کرامت مشکلی نداشته باشند.
وارثی اظهار داشت: پیشگیری از معلولیت جزو برنامه های اصلی سازمان بهزیستی بوده و براساس رسالت خود برنامه های متعددی را در این‌ زمینه انجام داده است.
مدیر کل بهزیستی استان قزوین  افزود: طرح غربالگری بینایی، ژنتیک، شنوایی و اضطراب از جمله مهمترین طرح ها و برنامه های بهزیستی برای پیشگیری از معلولیت است.
وارثی اضافه کرد: بیش از ۲۸ هزار معلول در استان قزوین شناسایی شده اند و در طول سال به آنها خدمات متعددی ارائه می شود.
وی اظهار کرد : در حوزه توانمند سازی، بهزیستی یک دستگاه تسهیلگر بوده و این دستگاه با توجه به تعامل و همکاری با دستگاه های مختلف اقدامات زیادی را در زمینه ایجاد اشتغال و مسکن انجام داده است.
وی با بیان این که در سال های گذشته بیش از چهار هزار مسکن برای جامعه هدف بهزیستی احداث شده است، گفت: در جامعه هدف بهزیستی هفت هزار و ۹۹ نفر فاقد مسکن وجود دارد که از این تعداد پنج هزار و ۲۴۹ نفر معلول هستند و امیدواریم برای این افراد هرچه سریعتر مسکن مورد نیاز را تامین کنیم.
وارثی افزود: در حوزه اشتغال هم طرح های متعددی در حال اجرا است که امیدواریم نتیجه آن اشتغال جامعه هدف بهزیستی باشد.

۱۳ آذر ۱۴۰۰ ۱۲:۴۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید