اخبار

ورزش صبحگاهی ؛ ناشتا یا بعد از صبحانه

ورزش صبحگاهی ؛ ناشتا یا بعد از صبحانه
ورزش در حالت ناشتا موجب تغییرات بهتری در بافت چربی می‌شود و این وضعیت در بلندمدت برای سلامت مفید است.

اما و اگر‌های بسیاری درباره انجام فعالیت‌های فیزیکی و ورزش کردن قبل یا بعد از مصرف صبحانه وجود دارد که به بررسی این موضوع به طور کاربردی و کوتاه می پردازیم.

از آنجا که ورزش کارگری عمدتا در صبح هنگام برگزار می شود و در فرهنگ ما ایرانیان ورزش همگانی به ورزش صبحگاهی اطلاق می شود سعی کردیم با بهره گیری از تحقیقات علمی برای شما بیان کنیم که ورزش صبحگاهی چه زمانی و در چه حالتی مفید تر خواهد بود.


شروع یک روز با ورزش و فعالیت جسمانی باعث می‌شود که روزتان را پرانرژی  بگذرانید همین‌طور تحقیقات نشان می‌دهد که ورزش صبحگاهی باعث بهبود در روند خواب شده و به کاهش وزن کمک می‌کند.

با رشد روز افزون تکنولوژی، کم شدن فعالیت‌های جسمانی و مصرف غذا‌های پر کالری و چرب، اهمیت ورزش و فعالیت فیزیکی در برنامه زندگی برای حفظ سلامتی و طول عمر بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد؛ بسیاری از افراد در مورد غذا خوردن یا نخوردن قبل از ورزش مردد هستند.
ورزش صبحگاهی
در مطالعه‌ای شامل ۱۰ مرد دارای اضافه وزن همگی به مدت ۶۰ دقیقه با شکم خالی و ناشتا پیاده روی کردند؛ در زمانی دیگر همین مردان ۲ ساعت بعد از خوردن یک صبحانه پرکالری و حاوی کربوهیدرات بالا پیاده روی کردند؛ نمونه خون این افراد و بافت چربی قبل از پیاده روی و یک ساعت بعد از پیاده روی جمع آوری شد.

محققان بعد از آزمایش تفاوت‌های زیادی در نمونه بافت چربی به دست آوردند و از هر دو آزمایش استفاده کردند؛ در نهایت محققان متوجه شدند ناشتا بودن قبل از ورزش گزینه بهتری است.
دیلان تامپسون، سرپرست تیم تحقیق، درباره این موضوع می‌گوید:  بعد از غذا خوردن، بافت چربی درگیر واکنش به وعده غذایی است و ورزش در این زمان موجب تغییرات سودمند مشابه در بافت چربی نخواهد شد.
به گفته او «به همین دلیل ورزش در حالت ناشتا موجب تغییرات بهتری در بافت چربی می‌شود و این وضعیت در بلندمدت برای سلامت مفید است.

*اداره کل ورزش کارگران

۲۷ آذر ۱۴۰۰ ۰۹:۰۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید