اخبار

نظارت ویژه بر مقررات کار مربوط به نوجوانان و محو کار کودک در کارگاههای استان بوشهر

نظارت ویژه بر مقررات کار مربوط به نوجوانان و محو کار کودک در کارگاههای استان بوشهر
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان بوشهر؛ مصدق کشاورزی مدیر کل در این خصوص عنوان کرد: با توجه به مسئولیت تکلیفی وزارت متبوع بر اساس قانون کار و قانون حمایت از اطفال؛ محو کار کودکان و نظارت بر شرایط کار نوجوانان 15 تا 18 سال به ویژه کارهایی که آسیب جدی به سلامت جسمی، روحی می زنند از جمله مواردی است که بازرسان کار استان در حین بازرسی از کارگاههای مشمول قانون کار مورد بررسی قرار میدهند. و ضمن توجه ویژه نسبت به این مهم، در صورت مشاهده تخلف کارفرمایان از ماده 79 قانون کار و بکارگماری افراد زیر 15 سال ، ابلاغیه لازم صادر و در صورت عدم رفع نقص؛ بر اساس ماده ۱۷۶ قانون کار نسبت به معرفی کارفرمایان متخلف به مراجع قضایی اقدام لازم انجام خواهد گردید.
کشاورزی در خصوص شرایط کار نوجوانان اضافه نمود: در مورد کارگر نوجوان که سنش بین 15 تا 18 سال تمام باشد ، در بدو استخدام باید توسط سازمان تامین اجتماعی مورد آزمایش های پزشکی قرار گیرد همچنین طبق ماده 81 قانون کار آزمایش های پزشکی کارگر نوجوان ، حداقل باید سالی یک بار تجدید شود و مدارک مربوط در پرونده استخدامی وی ضبط گردد .
وی ادامه داد: پزشک در باره تناسب نوع کار با توانایی کارگر نوجوان اظهار نظر می کند و چنانچه کار مربوط را نامناسب بداند کارفرما مکلف است در حدود امکانات خود شغل کارگر را تغییر دهد .در مورد ساعات کار ساعات کار روزانه کارگر نوجوان ، نیم ساعت کمتر از ساعات کار معمولی کارگران است ترتیب استفاده از این امتیاز با توافق کارگر و کارفرما تعیین خواهد شد .
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان بوشهر عنوان کرد: ارجاع هر نوع کار اضافی و انجام کار در شب و نیز ارجاع کارهای سخت و زیان آور و خطرناک و حمل بار با دست ، بیش از حد مجاز و بدون استفاده از وسایل مکانیکی برای کارگر نوجوان ممنوع است  و در مشاغل و کارهایی که به علت ماهیت آن با شرایطی که کار در آن انجام می شود برای سلامتی یا اخلاق کارآموزان و نوجوانان زیان آور است ، حداقل سن کار 18 سال تمام خواهد بود . تشخیص این امر با وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی است .


۲۸ دی ۱۴۰۰ ۲۲:۴۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید