اخبار

برنامه آگاه سازی پیشگیری از معلولیت ها  در استان خوزستان آغاز شد

برنامه آگاه سازی پیشگیری از معلولیت ها  در استان خوزستان آغاز شد
معاون امور توسعه پیشگیری بهزیستی خوزستان از آغاز به کار برنامه آگاه سازی پیشگیری از معلولیت ها خبر داد و گفت: جامعه هدف این برنامه که به صورت پایلوت در شهرستان هویزه انجام می شود، 304 زن سرپرست خانوار در این شهرستان هستند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی خوزستان، علی حسن زاده با اشاره به  اینکه برنامه کشوری آگاه‌سازی پیشگیری از معلولیت‌ها از سال ۷۵ با هدف افزایش آگاهی جامعه درباره ی معلولیت‌های شایع و راه‌های پیشگیری از آنها شکل گرفت، افزود: این برنامه تا به امروز با تمرکز بر آموزش افراد (با تأکید بر زنان و افراد روستایی) و سایر گروه‌ها، در جمعیت ۱۵ تا ۴۵ سال، در تمام استان‌های کشور فعال است.
 وی ادامه داد: هدف از این برنامه آگاهسازی افراد درباره ی عوامل ایجاد معلولیت ها و آموزش چگونگی پیشگیری از آنها و ﺗﻐﻴﻴﺮ ﺭﻓﺘﺎﺭﻫﺎﻱ ﺯﻳﺎﻥ ﺑﺨﺶ ﺍﻓﺮﺍﺩ، ﮔﺮﻭﻩ ﻫﺎ ﻭ ﺟﻤﻌﻴﺖ ﻫﺎ ﺑه ﺭﻓﺘﺎﺭﻫﺎﻱ ﺳﻮﺩﺑﺨﺸﻲ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﺑﺮ ﺳﻼﻣﺖ ﻛﻨﻮﻧﻲ ﻭ ﺁﻳﻨﺪﻩ آنها ﺗﺄﺛﻴﺮ ﻣﻲ ﮔﺬﺍﺭﺩ.
 حسن زاده ضمن اشاره به اینکه دوره آموزشی مذکور از دی ماه امسال آغاز شده و تا پایان سال جاری ادامه دارد بیان داشت:  با توجه به شیوع ویروس کرونا در سال 98 برنامه آگاه سازی پیشگیری از معلولیت ها که از سال 95 برای دانش آموزان مقطع متوسطه انجام می شد متوقف گردید و اکنون پس از دوسال از نو در سطح زنان سرپرست خانوار تحت پوشش بهزیستی آغاز به کار کرده است.
وی گفت: عناوین این دوره شامل سلامت و پیشگیری از بیماری و معلولیت، سلامت دستگاه عضلانی- اسکلتی ، سلامت بینایی و شنوایی ، ژنتیک و مشاوره ژنتیک و ﭘﻴﺸﮕﻴﺮﻱ ﺍﺯ ﺣﻮﺍﺩﺙ اعم از ترافیکی و غیرترافیکی است.
حسن زاده همچنین اظهار داشت:  کلیه مربیان دوره که شامل پزشک عمومی، کارشناس بهداشت و کارشناس روانشناسی هستند، پس از طی کردن دوره آموزشی و توجهی انتخاب شده اند.
گفتنی است 28 هزار و 610  زن سرپرست خانوار تحت پوشش بهزیستی استان خوزستان هستند.
۲۸ دی ۱۴۰۰ ۱۴:۳۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید