اخبار

برگزاری مراسم روز مادر در محل خانه سالمندان آذر مهر بجنورد

برگزاری مراسم روز مادر در محل خانه سالمندان آذر مهر بجنورد
معاون اجتماعی اداره کل تعاون، کار ور فاه اجتماعی خراسان شمالی گفت: دوران سالمندی برابر با ناتوانی افراد نیست، باید روی افزایش نشاط و شادابی افراد سالمند در این دوران تمرکز کرد.
به گزارش روابط عمومی تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی ؛ علیرضا ذوقی مدیر امور اجتماعی گفت: در سالمندی عده زیادی از افراد به افسردگی مبتلا شوند که اطرافیان می‌توانند نقش بسزایی در افزایش نشاط سالمندان داشته باشند. این افراد در سالمندی نسبت به برقراری ارتباط با دیگران حساس‌تر می‌شوند و نوع ارتباطی که اطرافیان یک فرد سالمند با او برقرار می‌کنند می‌تواند بر روی نشاط سالمند تاثیر زیادی داشته باشد.
 

وی افزود: اعضای خانواده می توانند با پذیرش افراد سالمند در مراسم ها و مهمانی ها به او احترام بگذارند و از مشورت های او بهره مند شوند. بایستی از خود محوری ها پرهیز کرد و با احترام گذاشتن به خواسته های سالمندان به نشاط و پویایی آنها توجه کرد.

وی گفت: دیدگاه‌های مثبت و منفی در رابطه با دوران سالمندی وجود دارد که بعضی از سالمندان دوران پیری خود را با سلامت، روحیه خوب و هدفمندی می‌گذرانند؛ دراین میان  تعداد افرادی که دارای نگرش منفی هستند نیز کم نیست.

علیرضا ذوقی گفت: بیشتر این افراد در معرض خطر افسردگی و انزوای اجتماعی قرار می‌گیرند. تحقیقات اخیر منتشر شده نشان می‌دهد افراد مسن که دیدگاه منفی در مورد پیری خود دارند به طور متوسط ۷.۵ سال کمتر از افراد دارای نگرش مثبت زندگی می‌کنند و روند بهبود بیماری‌ها در آنان کندتر است.

وی گفت : تغییر در سبک زندگی، بازنشستگی، نگهداری از همسر بیمار، مرگ اقوام، نزدیکان و دوستان صمیمی، کاهش توانایی ها  و قوای جسمانی و وجود بیماری‌های مزمن و ناتوان کننده، ترس از تنها شدن، نگرانی در خصوص طرد شدگی و یا زندگی در سرای سالمندان، کمبود مجموعه‌های حمایت کننده اجتماعی از عمده علل ایجاد استرس در سالمندان است.

ذوقی اضافه کرد: برای پیشگیری از افسردگی در دوران سالمندی بایستی از یکنواختی و روزمرگی زندگی پرهیز کرد و انجام فعالیت های متفاوت و متنوع موجب کاهش این یکنواختی ها در زندگی روزمره سالمندان می‌شود و از فرسایش و افسردگی این دوران جلوگیری می کند. پیاده روی و انجام فعالیت های بدنی موجب تقویت روحیه سالمندان می شود.

 
در ادامه ایشان افزود: به منظور افزایش نشاط اجتماعی و جلوگیری از استرس  و دستیابی به چشم انداز مثبت در سالمندان  در محل خانه سالمندان آذر مهر شهرستان بجنورد در روز چهارشنبه  مراسم جشن روز مادر برگزار گردید .
شایان ذکر است در این مراسم  که با همکاری هیات ورزشی کارگران استان و کمیته یوگا برگزار گردید، آموزش یوگا ویژه بانوان سالمند  مورد استقبال قرار گرفت .

 

 رسانه جدید

 
۳۰ دی ۱۴۰۰ ۰۹:۵۴
روابط عمومی تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید