اخبار

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران: صیانت از نیروی کار ایرانی در راستای اجرای قانون کار ضرورت دارد

صیانت از نیروی کار ایرانی در راستای اجرای قانون کار ضرورت دارد
سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران گفت: وظایف، ماموریت و مسئولیت های ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایجاب می کند برای صیانت از نیروی کار ایرانی با اجرای مفاد 120 تا 129 قانون کار اقدامات لازم را انجام دهیم.

به گزارش روابط عمومی اداره کل، علی باقری سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران در حاشیه گشت مشترک یک روزه سراسری شناسایی اشتغال اتباع خارجی که با حضور عابدی مدیر روابط کار اداره کل، باقرزاده رییس اداره حراست، ابراهیمی رییس اداره تعاون کار جویبار، اصغری نماینده اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری مازندران، شکریان کارشناس مسئول بازرسی کار اداره کل، قوی بنیه بازرس کار شهرستان، نماینده فرمانداری و نیروی انتظامی در شهرستان جویبار انجام شد، طی سخنانی اظهار کرد: در راستای وظایف، ماموریت و مسئولیت های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای صیانت از نیروی کار ایرانی و در اجرای مفاد 120 تا 129 قانون کار و بالاخص بند ج ماده 11 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، انتظارات، مطالبات و خواسته های مکرر و وسیع مردم و نیز نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای مقابله با اشتغال غیرمجاز اتباع خارجی، طرح یک روزه گشت مشترک شناسایی اشتغال غیرمجاز اتباع خارجی در سراسر کشور برگزار می شود.

وی با تأکید بر ممنوعیت اشتغال اتباع بیگانه در استان مازندران خاطرنشان کرد: بر اساس قوانین مرتبط، بکارگیری اتباع بیگانه در استان آثار زیانباری را در پی دارد و در صورت مشاهده این اقدام غیر قانونی برخورد قضایی صورت خواهد گرفت.

باقری تصریح کرد: اتباع بیگانه نمی توانند در ایران مشغول به کار شوند مگر آنکه اولا دارای روادید ورود با حق کار مشخص بوده و ثانیا مطابق قوانین و آئین نامه های مربوطه، پروانه کار دریافت کنند.

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران با اشاره به شرایط صدور روادید با حق کار مشخص برای اتباع بیگانه طبق ماده 121 قانون کار تأکید کرد: در صورتیکه مطابق اطلاعات موجود در وزارت کار در میان اتباع ایرانی آماده به کار افراد داوطلب واجد تحصیلات و تخصص مشابه وجود نداشته باشد، تبعه بیگانه دارای اطلاعات و تخصص کافی برای اشتغال به کار مورد نظر باشد و از تخصص تبعه بیگانه برای آموزش و جایگزینی بعدی افراد ایرانی استفاده شود؛ می توان نسبت به صدور ویزای کار آنان اقدام کرد.

وی ادامه داد: احراز شرایط مندرج در این ماده با هیات فنی اشتغال در استان می باشد و پروانه کار با رعایت قانون و دستوالعمل های مربوطه حداکثر برای مدت یکسال صادر یا تمدید و یا تجدید میشود.

باقری با تأکید بر ضرورت حمایت از سرمایه گذاران خارجی بیان کرد: صدور پروانه کار طبق قانون برای سرمایه گذاران خارجی به مدت سه سال صادر خواهد شد.

رییس شورای هماهنگی تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران افزود: بازرسان کار در راستای اجرای قانون کار و صیانت از نیروی کار ایرانی در سطح استان و در 9 ماهه سال جاری حدود 3 هزار بازرسی انجام داده اند.
وی ادامه داد: در این 9 ماه بیش از 670 تبعه غیر مجاز شناسایی شده و 22 کارفرمای متخلف نیز به دادگاه معرفی شده و جرائم مالی برای آنان در نظر گرفته شد.

باقری در پایان افزود: از مردم شریف استان می خواهیم در صورت مشاهده هر گونه اشتغال غیرمجاز اتباع با شماره تلفن ستاد خبری 6369 021 که برای دریافت گزارش های مردمی از اشتغال غیرمجاز اتباع در محل وزارتخانه راه اندازی شده است، تماس برقرار کنند.

گفتنی است: در این گشت یکروزه به صورت سرزده از چند واحد کارگری در شهرستان جویبار بازدید و وضعیت اشتغال اتباع خارجی در این بازدیدها مورد بررسی قرار گرفت.


۴ بهمن ۱۴۰۰ ۱۳:۱۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید