اخبار

افق جدید فراروی ورزش کارگری

افق جدید فراروی ورزش  کارگری
ورزش با فرهنگ سازی و استفاده از فضای رسانه ای می تواند وارد سبد هزینه زندگی خانواده های کارگری شود

داود دادمرزی

(کارشناس مجری ورزش صداوسیما)

انسان در عصر اینترنت  و پیشرفته ترین ابزار و به خدمت گرفتن تمام توان خود برای سهولت در انجام امور روزمره اگر چه با فشردن یک کلید کار چند روزه یک کارگر را انجام میدهد اما آسان شدن امور یک آفت بزرگ را به بشر امروز هدیه داده و عواقب وخیمی در انتظار همه جوامع است اگر چاره اندریشی نشود.

کم تحرکی و بی تحرکی کارگر – کارمند- دانش اموز – زن خانه دار - رییس – مدیر و تقریبا نظم زندگی دارای یک رکود و سکونی شده و ابزاری که قرار بود به پیشرفت سریع بشر کمک کند چنان دامنگیرش شده که رهایی از آن جز با تدبیر و تحرک امکان پذیر نیست.

امروزه بیشترین نگرانی بشر اضافه وزن و قند و دیابت و کم کاری کبد و هزار دردسر دیگر ناشی از کم تحرکی است و هر چقدر که جلوتر می رویم این آفات خودش را بیشتر به انسان تحمیل می کند.

اما آیا باید دست روی دست گذاشت و تماشا کرد و با انواع داروهای شیمیایی از عوارض جانبی کم کاری بدن جلو گیری کرد؟

درحالی که خود مصرف داروها باز یک دردسر جدید انسان عصر مدرنیته است.

ولی جوامع پیشرفته به موازات سرعت گرفتن در زندگی ماشینی با تمام توان ، راههای گوناگونی را برای فعالیت شهروندان خود پیش پای آحاد جامعه قرار داده اند و با فرهنگ سازی صحیح ، ورزش را به عنوان یک امر لاینفک از زندگی در جامعه نهادینه کرده اند.

هر چقدر میزان ورزش وتحرک بیشتر باشد آن جامعه شاداب تر و آماده برای کار و تلاش بیشتر است.

برگردیم به بحث کار و کارگر و ورزش و تندرستی که خوشبختانه قانون کار جمهوری اسلامی ایران در سال 1369 یعنی حدود 3 دهه قبل و پیش از آنکه هنوز زندگی تمام ماشینی جامعه را فرگیرد به عنوان یک قانون پیشرفته و مترقی کارگران را به سوی ورزش ترغیب و تشویق و کارفرمایان را موظف به فراهم کردن امکانات و فضای ورزشی کرده است.

هر چند به واسطه تنگناهای اقتصادی بعضا ورزش را جزو اولویت ها نمی دانند اما کارفرمایانی که دارای بینش وسیع تری هستند بسته های حمایتی هم به کارگران می دهند و از آنها ورزش می خواهند.

هر کدام از خود ما که مدام با اخبار و گزارشهای ورزشی سر و کار داریم اگر اول از خودمان شروع کنیم و روزانه در ابتدای صبح دقایقی را ورزش کنیم و بعد آن را به یک نفر و چند نفر اشاعه دهیم تاثیر خود را بر جای می گذارد و اول از همه ، خودمان سلامت و شاداب خواهیم بود و سپس خانواده و دوستان و همکاران را تحت تاثیر و تحریک برای ورزش کردن قرار می دهیم.

اکنون به نظر می رسد باب جدیدی در ورزش کارگری گشوده شده است و افق روشن تری مقابل جامعه کارگری باز شده است.

ورزش با فرهنگ سازی و استفاده از فضای رسانه ای می تواند وارد سبد هزینه زندگی خانواده های کارگری شود و اگر فرض کنیم که مدیریت جدید بتواند ده درصد از خانواده های کارگران را درگیر ورزش کند رقم بسیار بالایی است و خود بخود این رقم افزایش خواهد یافت.

هر چند در کنار فرهنگ سازی بایستی زمینه های سهل الوصول بودن ورزش را برای کارگر  و خانواده های ایشان نیز فراهم کرد اما با ابزار و امکاناتی که کارگران در اختیار دارند این امر با کمی دقت و مدیریت دلسوزانه محقق خواهد شد .

وزیر کار در نشست با بزرگان ورزش استقبال بسیار خوبی از توسعه همگانی ورزش کارگری نشان داد و با همتی که گفتیم در مدیریت  ورزش کارگران به وجود آمده منتظر تلاش و تکاپو در بین کارگران کشور خواهیم بود.

یقینا سلامتی و شادابی  کارگران ارتباط مستقیمی با سلامتی جامعه دارد چون چرخ تولید و اقتصاد کشور به دست این قشر عظیم و پرتلاش به حرکت در می آید پس هر چقدر این قشر شاداب تر باشند جامعه دارای شادبی بیشتری خواهد شد.

۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ ۱۱:۱۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید