اخبار

کودکان کار زنجانی با اجرای طرح حمایت اجتماعی ساماندهی می‌شوند

کودکان کار زنجانی با اجرای طرح حمایت اجتماعی ساماندهی می‌شوند
سرپرست بهزیستی استان زنجان گفت: طرح حمایت اجتماعی از کودکان کار و خیابان (اقدام و عمل) در راستای اجرای طرح دوستدار کودک و جهت شناسایی و ساماندهی گروه‌های یاد شده در این استان اجرا می‌شود.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان، سلمان حسینی نحوه ساماندهی کودکان و نوجوانان کار و خیابانی را بر اساس سن کودک به صورت زیر ۷ سال، بین ۷ تا ۱۵ و بین ۱۵ تا ۱۸ سال اعلام کرد.

وی اضافه کرد: بهره‌گیری از فناوری و شناسایی هویت کودکان کار و خیابان از روی عنبیه چشم، بانک اطلاعاتی جامعی از این کودکان در اختیار ما قرار می‌دهد و از تکرار شمارش این کودکان در طرح ساماندهی، جلوگیری می‌شود.

وی  ادامه داد: در گام نخست این طرح، کودک کار یا خیابان پس از شناسایی از جنبه های مختلف از جمله گروه بندی، تابعیت" اتباع خارجی دارای مجوز اقامت مجاز یا غیرمجاز"، دلایل اشتغال به کار کودکان"بی سرپرست، بد سرپرست" و شیوه های توانمندسازی خود و خانواده وی و بازگشت به ادامه تحصیل در صورت ترک آن مورد بررسی قرار گرفته و اقدامات لازم در خصوص بهبود شرایط زندگی آنها با کمک دستگاه های همکار بهزیستی انجام خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه متولی اصلی این طرح بهزیستی است اضافه کرد: برای جلوگیری از اتلاف منابع، تداخل و حتی تعارض اقدامات اجرایی، بهزیستی با همکاری و حضور فعال ۱۶ دستگاه‌ همکار برای اجرای بهینه این طرح اقدام خواهد کرد.

حسینی، نقش دلسوزانه و فعالانه ۱۶دستگاه همکار را در بهبود زندگی کودکان کار و خیابانی تاثیرگذار عنوان کرد و افزود: ایجاد فضای "دوستدار کودک" و مرکز غربالگری مجهز به دستگاه های اسکن عنبیه و سامانه استعلام از برنامه هایی است که با همکاری دستگاه های چون ثبت احوال، نیروی انتظامی، کمیته امداد و غیره. انجام خواهد شد.

سرپرست بهزیستی استان زنجان با اشاره به تکریم حقوق کودکان و ترویج فرهنگ دوستدار کودک خاطرنشان کرد: فرهنگ رفتار با این بخش از کودکان جامعه باید در بین مردم نهادینه شود و طرح حمایت اجتماعی از کودکان کار و خیابانی(اقدام تا عمل) یک طرح کشوری در راستای ساماندهی کودکان کار و خیابانی است که بر فرهنگ سازی نحوه رفتار با این کودکان در جامعه تاکید دارد.

وی بیان کرد: در آیین نامه ساماندهی کودکان خیابانی مصوب سال ۸۴ هیات وزیران، ۱۱ دستگاه با متولی گری بهزیستی باید به ساماندهی کودکان کار و خیابانی اقدام کند که این تعداد در طرح جدید حمایت های اجتماعی به ۱۶ دستگاه دولتی و غیردولتی افزایش یافت که شرح وظایف هر دستگاه‌ به طور واضح و روشن در آن اعلام شده است.

سرپرست بهزیستی استان زنجان، با بیان این که در بحث کودکان کار، محور فعالیت "خانواده"کودکان کار است گفت: توانمندسازی خانواده کودک، جمع‌آوری مشخصات بیومتریک کودکان، اجرای طرح دوستدار کودک، بهره‌گیری از نظام تبلیغی، ترویجی و رسانه‌ای و رصد مستمر وضعیت کودک کار از طریق سامانه ویژه‌ای از سطوح پنج گانه این طرح به شمار می‌روند.

سرپرست بهزیستی خاطرنشان کرد: الگوی کار کودکان در خیابان تابعی از زمینه‌های خانوادگی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی است که کودکان را به خیابان می‌کشاند و هم زمان رفتارهای آنان را در خیابان شکل می‌دهد، آنها برای تغییر در شرایط زندگی‌شان توانایی و شناخت لازم را نداشته و سلامت روانی و جسمانی آنان به خطر می‌افتد.

حسینی خاطرنشان کرد: ساماندهی روزانه کودکان کار تحت نظارت بهزیستی این استان پس از شناسایی کودکان، نسبت به ارزیابی آموزشی، پزشکی، تحصیلی و دیگر مداخلات تخصصی مددکاری اجتماعی تا حصول نتیجه مناسب اقدام می‌کنند.

۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ ۱۵:۱۹
اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید