اخبار

نگاه دستگاه ها به حوزه تعاون کشور باید تخصصی باشد

نگاه دستگاه ها به حوزه تعاون کشور باید تخصصی باشد
عضو هیات مدیره و قائم مقام مرکز نوآوری و توسعه ایران گفت: در کشور ما نگاه به تعاونی ها، نگاهی تخصصی نیست و امیدواریم با برنامه های در دست اجرا این نگرش تخصصی اتفاق افتد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی، مصطفی صالحی راد در جلسه با شتاب دهنده های استان خراسان رضوی گفت: از ٢٨ مهرماه سال گذشته مرکز نوآوری کشور را تحویل گرفتیم، در دولت قبل نیز در این حوزه زحمات بسیاری کشیده شده اما متاسفانه تاکنون بخش تعاون فرصت زیادی برای راهبری تخصصی نداشته است.

وی اظهار کرد: از دی ماه سال گذشته، وارد حوزه جدیدی از تعاون شدیم و به صورت تخصصی به این حوزه نگاه کرده ایم.

وی بابیان اینکه تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین باید با یکدیگر به عنوان مکمل لحاظ شوند ادامه داد: حدود ۶٩ درصد شرکت های دانش بنیان در حوزه فناوری اطلاعات فعالیت دارند و مابقی نیز عمدتا در حوزه تسلیحات نظامی هستند. پس از ورود به این حوزه اولین کاری که انجام دادیم، از افرادی که در حوزه تخصصی هستند دعوت به همکاری کردیم. طبق اصل ۴۴ قانون اساسی کشور نیز کمتر به تعاون اشاره شده اما به این موضوع اشاره شده که اقتصاد تعاون و خصوصی باید مکمل همدیگر باشند.

قائم مقام مرکز نوآوری و توسعه تعاون ایران اظهارداشت: نگاه ما به این حوزه، نگاه بوم محور است، ما خودمان را کنشگر مرزی می‌دانیم، یعنی یک بخش دولتی که شرایط را در اختیار بخش غیردولتی قرار دهد تا در نهایت برای مردم استفاده شود.

صالحی راد در پایان با انتقاد از فقدان نگاه کارشناسی به حوزه تعاون گفت: در کشور ما چیزی به نام تعاون، تقریبا وجود ندارد، در کشورهای اروپایی اگر برای ثبت شرکت تعاونی اقدام شود، قوانین و شرایط تخصصی این حوزه را نیز باید لحاظ کنید و امیدواریم با اقداماتی که در حال انجام است، در کشور ایران نیز این نگاه تخصصی بیشتر شود و به معنای واقعی، تعاونی ها نقش بیشتری در حوزه های مختلف داشته باشند.
۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ ۱۳:۴۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید