اخبار

تیم بوچیا بانوان گیلان به مقام اول مسابقات قهرمانی کشور در مشهد دست یافت

تیم بوچیا بانوان گیلان به مقام اول مسابقات قهرمانی کشور در مشهد دست یافت
به گزارش روابط عمومی اداره کل امور ورزشی و به نقل از روابط عمومی تربیت بدنی کارگران خراسان رضوی عباس رکنی مدیر اجتماعی اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی ضمن اعلام این خبر اظهار داشت:درروز پایانی این مسابقات که به میزبانی اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی و در سالن چند منظوره مجموعه فرهنگی ورزشی شماره یک کارگران برگزار گردید در مجموع  تعداد 70 بازی انجام شد که در نهایت  در در بخش تیمی و در مجموع تیم های  گیلان به مقام اول ، زنجان مقام دوم و تیم اصفهان به مقام سوم دست یافتند که با اهدا  کاپ قهرمانی از تیم های برتر تقدیر به عمل آمد.
ایشان در ادامه افزود:در بخش انفرادی و در کلاس Bc1فهیمه عباسی از گیلان اول،معصومه عبدی از زنجان دوم و مریم عسگری از اصفهان سوم شدند،در کلاس Bc2ندا غایبی از سمنان،مینا کریمیان از اصفهان و مینا امامی از زنجان به ترتیب مقامهای اول تا سوم را کسب نمودند.
در کلاس Bc3نیز راضیه کرمان پور از کرمان،راضیه نیازی از زنجان و ندا عبدالغلامی از اصفهان اول تا سوم شدند و در نهایت در کلاس Bc4مریم ملکی از البرز ،جمیله فلاح از تهران و مریم علی پور از آذربایجان غربی توانستند به ترتیب  مقام های اول تا سوم دست یابند که به نفرات برتر مدال و لوح قهرمانی اهدا شد
شایان ذکر است در پایان این دوره از مسابقات مسئولین برگزاری از میزبانی شایسته اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی در این دوره از مسابقات تشکر و قدردانی نمودند.

بوچیا

بوچیا (Boccia) نوعی ورزش تفریحی- توپی است که افراد دارای معلولیت شدید می توانند تا سطح قهرمانی در کشور و مسابقات برون مرزی آن را ادامه دهند. بازیکنان بوچیا باید از هوش تحلیلی برخوردار باشند تا موقعیت و استراتژی های مختلف بازی در مقابل حریف را فرا گیرند.
این ورزش در نگاه نخست، ساده به نظر می رسد اما بازیکنانی در این رشته موفق می شوند که قدرت تمرکز و تسلط روحی خود را تقویت کنند. این ورزش به سکوت و آرامش درونی و بیرونی نیاز دارد.
در کشور ما، آموزش این ورزش در ابتدا به صورت باشگاهی صورت می پذیرد.
هم اکنون، در استان تهران آموزش بوچیا در باشگاه فرهنگی-ورزشی پیام و نیز کهریزک، تحت نظر مربیان انجام می شود، سپس بازیکنان آموزش دیده، برتر و واجـد شرایط به انتخاب مربی هــر باشگاه به مسابقات انتخــابی استـان محل سکونت فرستاده می شوند.
نفرات برتر در مسابقــات استانــی، توسط هیـأت ورزش های جانبـازان و معلولان هر استان به فدراسیــون ورزش های جانبازان و معلولان معرفی می شوند تا در رقابت قهرمانی کشور حضور یابند.
پس از طی این مراحل، فدراسیون ورزش های جانبازان و معلولان نفرات برتر در هر کلاس را به اردوهای تیم ملی دعوت می کند و برترین ها را به رقابت های آسیایی، جهانی و پارالمپیک اعزام می کند.
این ورزش در جهان تحت نظارت سازمان سی پی ایزرا (CPISRA) اداره و جز رشته های پارالمپیکی محسوب می شود.
چه کسانی می توانند بازیکن بوچیا باشند؟
بوچیا ورزشی است که برای معلولان جسمی- حرکتی با پایین ترین سطح توانایی طراحی شده است. کلیه معلولانی که دچار فلج مغزی (cp) شدید و میوپاتی شدید و یا قطع نخاع (از ناحیه گردن) می باشند دارای کلاس ورزشی- پزشکی این رشته محسوب می شوند و می توانند بوچیا به صورت جدی دنبال کنند.
روح بازی
مفاهیم اخلاقی و روح بازی بوچیا همانند بازی تنیس می‌باشد از حضور تماشاگران با رعایت اصل سکوت، در مسابقات این رشته استقبال می‌شود.
شیوه ی بازی:
بوچیا به سه شیوه‌ی انفرادی، دونفره و تیمی و توسط بازیکنان دارای کلاس پزشکی طبق کلاس‌بندی CP-ISRA طبقه‌بندی انجام می‌گردد.
- ابعاد زمین بازی 6×5/12 متر می‌باشد که در ابتدای زمین 6 باکس به ابعاد یک در دو طراحی شده که هر کدام (بسته به نوع مسابقه) جایگاه یک بازیکن می باشد و خروج از آن بدون رعایت قوانین و اجازه داور خطا است.
- تعداد توپ‌های مورد نیاز ، دو سری 6تایی، آبی و قرمز و یک توپ سفید با عنوان جک یا نشانه است که مجموعاً روی هم 13 عدد توپ می‌شوند.
- وزن هر توپ حدوداٌ 275 گرم و محیط آن 270 میلی‌متر است.
- برخی بازیکنان بر اساس نوع کلاس ورزشی خود نیاز به ابزاری به نام سطح شیب دار (Ramp) دارند.
بازیکنان پس از گرم کردن وارد زمین شده و در باکس خود قرار می گیرند.
در ابتدا داور سکه ای جهت قرعه کشی می اندازد (شیر یا خط). سپس فرد یا گروهی که قرعه به نام اوست می تواند انتخاب کند که با توپ های قرمز بازی کند یا آبی.
فرد یا گروه دارای توپ قرمز شروع کننده بازی است و با سوت داور توپ هدف (سفید) را در محدوده ی مجاز زمین بازی پرتاب می کند. سپس با اعلام مجدد داور توپ قرمز را به طرف توپ هدف پرتاب می کند و پس از آن، براساس قوانین و با توجه به اعلام های داور وسط مسابقه ادامه می یابد ...
فرد یا گروه برنده امتیاز بیشتری کسب می کند و امتیازات در این مسابقات بر اساس نزدیکی توپ های قرمز یا آبی به توپ هدف سنجیده می شوند.
مسابقات انفرادی و دوبل در چهار و مسابقات تیمی در شش END یا دور برگزار می شود.
چهارچوب اجرای این بازی:
1- انفرادی: که شامل چهار دور بازی می‌شود و از هر تیم فقط یک نفر شرکت می‌کند و به هر نفر یا هر بازیکن 6 توپ داده می‌شود.
2- دو نفره: یک بازی دونفره شامل چهار دور بازی می‌شود و از هر تیم دو نفر شرکت می‌کند و به هر نفر بازیکن 3 توپ داده می‌شود.
3- تیمی: یک بازی تیمی شامل شش دور بازی می‌شود. و از هر تیم سه نفر شرکت می‌کند، به هر بازیکن 2 توپ داده می‌شود. امتیاز دهی امتیاز دهی توسط داور، بعد از پرتاب تمامی توپ‌ها (شامل تمامی توپ‌های پنالتی در صورت لزوم) انجام خواهد شد. طرفی که دارای نزدیکترین توپ به توپ هدف باشد، برای هر توپ نزدیک به توپ هدف نسبت به نزدیکترین توپ حریف به توپ هدف، یک امتیاز دریافت خواهد کرد.

۲ آبان ۱۳۹۵ ۲۰:۱۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید