اخبار

گر خوانمش قیامت دنیا بعید نیست - این رستخیز عام که نامش محرم است

گر خوانمش قیامت دنیا بعید نیست - این رستخیز عام که نامش محرم است
برگ برنده امام حسین و یارانش هم همین بود که صدای آزادی و آزادگی و مردانه زیستن و مردانه مردن را بر زندگی خفت بار فریاد زد و درس آزادگی و مردانه زیستن را برای همه تاریخ در روز عاشورا به جهانیان بیادگار گذاشت.

عاشورا یکی از اتفاقات مهم در تاریخ بشریت است که برای همیشه جاودانه و ماندگار خواهد بود چرا که شما هیچگاه نمی توانید ریشه ظالم و مظلوم را از جهان قطع کنید. تا ظلم و ظالم هست یقینا مظوم هم هست و این مظلومیت را گاهی مردان بزرگ چنان فریاد می زنند که خانه ظالم برای همیشه فرو می ریزد اما از بین نمی رود و سر از جایی دیگر در می آورد.

اما واقعه عاشور از همه درگیری های ظالم و مظلوم تاریخ جداست.

یک اتفاق بین خیر و شر و بین نیکی و بدی و بین ظالم بدون عقل و منطق همراه با زر و زور و تزویر در مقابل یک نیروی عظیم معنوی با تکیه با ایمان و اراده و شجاعت و بینش. 

اما اگر خوب مرور کنیم می بینیم امام حسین نه تنها مظلوم  نبود که بسیار هم شجاع و دلیر بود با شجاعان بنی هاشم. با برادران و خواهر و برادرزاده ها و فرزندان رشید و اقوام و اصحاب و همراهان.

امام از روز اول محرم که به 4 فرسخی کوفه رسید و با سپاه 4 هزار نفری حربن یزید مواجه شد تا روز تاسوعا که شمر وارد کربلا شد سعی کرد با مذاکره و نصیحت و دوری از جنگ و جدال قضیه را مسالمت آمیز حل کند و اتفاقا ابتدا حر نه تنها از جنگ با امام خود داری کرد که برگشت و اولین نفری از سرداران رشید  ایل و تبار و سرکرده سپاه یزید بود که علیه خود یزید وارد نبرد شد و شهید شد.

بعد که ابن سعد و سپاه تازه نفسش آمد (پسر سعد ابی وقاص که از سرداران صدر اسلام بود) صدای طبل جنگ شنیده شد اما پسر سعد هم تحت تاثیر نصایح امام حسین راضی به مدارا شد و نخواست خونی ریخته شود و یزید که خطر ورود امام به کوفه را نزدیک می دید شمر که از سرداران بزرگ عرب بود و کینه ای دیرینه از فرزند امیر مومنین داشت را روانه کرد و طبل جنگ با ورود شمر به صدا در آمد.

نصایح امام در شمر تاثیری نگذاشت و او فرمان حمله را در روز عاشورا صادر کرد. حمله چند هزار نفری علیه یک گروه که زن و فرزند همراه آن بود و این گروه افرادی فرهیخته و پاک سرشت در میان مسلمین و اعراب بودند و همه لشکریان به این مهم صحه می گذاشتند اما عرب بیابانی و عاشق غنایم جنگی را با وعده های فراوان و زر و سکه هایی که از خزینه مسلمین توسط یزید به آنها وعده داده شده بود برایشو  مهم نبود که چرا و چگونه و با چه گروهی وارد جنگ شده است چه با نصیحت و  پند و اندرز!

اصلا کدام جنگ؟

یک جنگ نابرابر و برگ برنده امام حسین و یارانش هم همین بود که صدای آزادی و آزادگی و مردانه زیستن و مردانه مردن را بر زندگی خفت بار فریاد زد و درس آزادگی و مردانه زیستن را برای همه تاریخ در روز عاشورا به جهانیان بیادگار گذاشت.

 

اکنون به گزیده ایی از سخنان بزرگان جهان در باره امام حسین می پردازیم که خیلی جالب است و نشان می دهد مردانگی و راستی و آزادگی امام حسین برای همیشه جاوادنه بوده و خواهد بود:

* مهاتما گاندی (رهبر استقلال هند): اگر هندوستان بخواهد یک کشور پیروز شود، باید از زندگی امام حسین پیروی کند.

محمدعلی جناح (قاعداعظم پاکستان): به عقیده من تمام مسلمین باید از سرمشق (امام حسین) این شهیدی که خود را در سرزمین عراق قربانی کرد، پیروی کنند.

توماس کارلایل (فیلسوف و مورخ انگلیسی): بهترین درسی که از واقعه کربلا می‌گیریم، این است که حسین و یارانش، ایمان استوار به خدا داشتند.

* پروفسور ادوارد براون (شرق‌شناس انگلیسی): آیا قلبی پیدا می‌شود که وقتی درباره کربلا سخن می‌شنود، آغشته به حزن و اندوه نشود؟

* موریس دوکبری (اندیشمند فرانسوی): بیایید ما هم از زیردستی یزیدیان به نوعی خلاصی یابیم و مرگ باعزت را بر زندگی باذلت ترجیح دهیم، زیرا مرگ باعزت و شرافت بهتر از زندگی باذلت است.

* پروفسور ماربین (فیلسوف و خاورشناس آلمانی): من معتقدم که رمز بقا و پیشرفت اسلام و تکامل مسلمانان به خاطر شهید شدن حسین(ع) و آن رویدادهای غم‌انگیز می‌باشد.

* بولس سلامه(نویسنده و شاعر مسیحی لبنانی): شب‌هایی که بیدار بودم یک بار برای مدتی طولانی به جهت علاقه‌ای که به آن دو بزرگوار – امام علی و امام حسین(ع) - داشتم، گریستم سپس شعر علی و حسین را سرودم.

* عباس محمود عقاد (نویسنده و ادیب مصری): جنبش حسین، یکی از بی‌نظیرترین جنبش‌های تاریخی است که تاکنون در زمینه دعوت‌های دینی یا نهضت‌های سیاسی پدیدار گشته است.

* گابریل آنگری (نویسنده فرانسوی): آرامگاه حسین در کربلا بعد از کعبه، بدون تردید دومین زیارتگاه مسلمانان است. جنایت کربلا وحشت‌انگیز و غیرانسانی بود.

* عبدالرحمن شرقاوی(نویسنده مصری): حسین(ع)، شهید راه دین و آزادگی است. نه تنها شیعه باید به نام حسین ببالد، بلکه تمام آزادمردان دنیا باید به این نام شریف افتخار کنند.

* ابن ابی الحدید (دانشمند و شاعر عراقی): مانند حسین چه کسی را سراغ دارید به راستی این مرد مافوق بشر کیست که لحظه‌ای پستی را نمی‌پذیرد و با اختیار خود در برابر ستمگران سر تعظیم فرود نمی‌آورد.

 

 

۳ مهر ۱۳۹۶ ۱۰:۵۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید