اخبار

سنجش ساختار قامتی کارگران؛ طرحی برای سلامتی نیروی کار

سنجش ساختار قامتی کارگران؛ طرحی برای سلامتی نیروی کار
شخصی که در طول شبانه روز کمترین تحرک را دارد شاید خودش متوجه چند سال بعدش نشود اما وقتی ده سال از زمان اغاز به کار او در شرکت واحد سپری می شود متوجه پا درد و کمر درد و گردن درد و دردهای متعدد دیگری می شود.

طرح سنجش ساختار قامتی کارگران و اصناف دنبال چه هدفی است و چه مسیری را طی می کند  و از طی این مسیر چه مقصد و مقصودی دارد.

این سوالات یقینا در ذهن هرکدام از کارگران و اصناف مختلف نقش بسته و چه بسا از خود سوال کنند که اداره کل امور ورزشی دنبال چه چیزی است و چه سودی به حال کارگر دارد؟

برای اینکه کمی شفاف سازی کنیم و با زبان ساده موضوع را بیان کنیم با یکی از اصناف شروع می کنیم.

صنف رانندگان شرکت واحد را مثال می زنیم.

رانندگان شرکت واحد در یک شیفت 8 ساعته گاه پیش آمده که تمام طول 8 ساعت را پشت فرمان نشسته و حتی ناهار و چایی خود را هم پشت فرمان هنگام توقف در ایستگاه مبدا یا مقصد میل می کنند.

بعد از 8 ساعت ممکن است برای اضافه کاری ادامه دهند و یا در شغل دیگری روز را به شب برسانند.

بدون کمترین تحرک.

خودروهای امروزی هم آنقدر روبراه و مرتب هست که بعید است راننده برای یک کار ساده از خودرو پیاده شود.

حال تصور کنید این آقای راننده در تمام طول سال کارش همین است. شب هم با خودرو تا دم در منزل می رود و پیاده می شود و شام و بعد هم خواب .  بازهم صبح و روز از نو روزی از نو.

در شهرهای بزرگی مثل تهران رانندگی با اتوبوس های شرکت واحد واقعا اعصابی پولادین می خواهد اما ما فعلا به بحث جسم او توجه می کنیم.

شخصی که در طول شبانه روز کمترین تحرک را دارد شاید خودش متوجه چند سال بعدش نشود اما وقتی ده سال از زمان اغاز به کار او در شرکت واحد سپری می شود متوجه پا درد و کمر درد و گردن درد و دردهای متعدد دیگری می شود.

اداره کل امور ورزشی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی که خود را مسئول در سلامتی و شادابی کارگران اصناف مختلف میداند ازیکسال قبل طرحی را آغاز کرده تحت عنوان سنجش ساختار قامتی و تندرستی کارگران. برای اینکه یک معیار درستی هم از مشکلات جسمانی کارگران مختلف بدست آورد در یک تقسیم بندی از اصناف مختلف آغاز کرده تا با کمک خود اصناف ابتدا ساختار قامتی کارگران هرکدام از مشاغل و مشکلات بدنی و جسمانی ناشی از کار روزمره ایشان را بر اساس معیارهایی که تعیین شده بررسی و مورد سنجش قرار دهد و سپس با شیوه های علمی به ایشان بگوید که چه نوع حرکات اصلاحی و ورزشی را اگر انجام دهند جلو بسیاری از امراض جسمانی و حتی روحی و روانی کارگران گرفته خواهد شد.

در هر حال این طرح با همکاری مشترک اداره کل امور ورزشی و موسسه کار وتامین به عنوان یک فرصت مطالعاتی در حال حاضر در اصناف  رانندگان – تعمیرکاران – آرایشگران-کفاشان و نانوایان به مرحله اجرا در آمده است و کارشناسان این بخش به مرور باحضور در محل کار اینگونه صنوف طرح فوق را اجرا می کنند.

در همین مدت کوتاه با  تست های مورد نظر به عمل آمده؛ داده های بسیار خوبی به کارشناسان ما داده است که می تواند در بهبود حرکت و سلامت قشر کارگر موثر واقع شود.البته به مرور کارشناسان اداره کل امور ورزش به همه اصناف سرکشی خواهند داشت و یقینا پس از مطالعه ایی که بر مبنای داده های اولیه سنجش ساختار قامتی  انجام می شود برنامه های اصلاحی را هم به هر کدام از اصناف اعلام خواهد کرد.

البته خود اصناف و نهادهای متعدد کارگری هم می توانند با ارتباط با اداره کل امور ورزشی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی تقاضای حضور کارشناسان این اداره کل را برای اجرای سلامت کارگران خود ارائه کنند.

ابتدا سنجش و دریافت داده ها و سپس اعلام دستورات اصلاحی که خود یک نوع انقلاب در بین کارگران  و در جهت سلامت جامعه کار و نشاط خواهد بود.

*سیدرضا فیض آبادی

کارشناس ورزش کارگری

۱۱ مهر ۱۳۹۶ ۱۳:۰۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید